Eğitim Haberleri

  Sabancı Üniversitesi Rektörü’nün gençlik sırrı

  Nuran ÇAKMAKÇI
  01.06.2013 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Sabancı Üniversitesi’nin Rektörü Nihat Berker, genç kalmanın sırrının gençlerle birlikte olmak olduğunu belirterek, “Ayda bir akşam öğrencilerle birlikte vizyonda olan bir filmi seyrediyoruz. Önemli olan öğrencilerle kaynaşmak. Bizim eğitimci olarak en büyük avantajımız 17-18 yaşındaki gençlerle beyin jimnastiği yapmak. Haftada birkaç günü öğrencilerime ayırıyorum” diyor.
  Türkiye’de mezun olanların yüzde 50’sinin mezun olduğu diploma ile barışık olmadığını söyleyen Berker ile geçtiğimiz hafta ‘Üniversite Öncesi, Sırası ve Sonrası Hayat’ başlıklı bir toplantı için Karaköy Minerva Palas’ta öğretmen ve velilere yönelik bir toplantıda birlikteydik. Berker, 17 yaşındaki lise mezunlarının korkularıyla hareket edip, tercihlerinde yanılabildiğinin altını çizerek, “İnsanların özgür seçim yapması gerekiyor. 17 yaşında bir birey her şeyi bilemiyor. Anne baba bir şeyler söylüyor, çevreden bir şeyler geliyor. Çocuklar etki altında kalabiliyor” diyor.
  Nihat Berker velilere, şu önerilerde bulundu:
  “Çocuklarımıza en önemli katkımız onları destekleyen anne-babalar olduğumuzu bilmelerini sağlamaktır. Çocuklarımız için birer klavuzuz. Bizim, onların bize olduğundan daha fazla onlara ihtiyacımız var.”
  Rektör Berker, “Bize gelen bütün öğrencilerimizi ilk yıl, hiçbir etiket olmadan aynı derslere alıyoruz. Üniversitemize gelen bütün öğrencilere geldikleri zaman hangi programda okumak istediklerini soruyoruz. İlk öğrencilerimizi almaya başladığımız zamandan bugüne kadar gördük ki öğrencilerimizin yüzde 50’si ilk bildirdiği programda kalırken, yüzde 50’si programını değiştirdi. Öğrencilerin üniversite yıllarında özgün bir projede yer almasının önemine inanıyoruz. Bütün öğrencilerin, her dönem çözdüğü problemler yerine öğrencilerimizin özgün projelerde yer almasını ve fark yaratmasını istiyoruz.”
  Toplantıda üniversitenin mezunlarından Doğuş Grubu’nda üst düzey yönetici olarak çalışan Ceren Akköstepen ve İktisadi Kalkınma Vakfı’nda çalışan Melih Özsöz de vardı.

  ***

  Bangladeşli Afroza

  Bangladeşli 14 yaşındaki Afroza Tammanna bu hafta Türkiye’de 140 ülkeden gelen 2000 öğrenciden sadece biri. Türkçe olimpiyatları için İstanbul’a geldiğinde onunla Türkçe konuştum. Ortaköy’ün tepelerindeki Polis Evi’nde boğazı izlerken, hayatında ilk kez denizle İstanbul’da tanışan, dağ ve tepeleri de ilk kez burda gören Afroza, dil bilgisi konusunda yeteneğini sergileyecek. Onunla konuşurken yanımıza 16 yaşındaki Güney Koreli Gyancarla Ceravdo yaklaşıyor. O da “Uzun ince bir yoldayım”ı söylüyor konuklara.
  Dünyanın farklı ülkelerinden Türkçe’yi en iyi öğrenen öğrencileri ödüllendirmek için 2003 yılından itibaren düzenlenen ‘Türkçe Olimpiyatları’na bugüne kadar bu iki öğrenci gibi binlerce öğrenci geldi. Her biri yaklaşık 3 hafta Türkiye’de ağırlandı ve sonra ülkelerine döndü. İlk gelenin üzerinden 10 yıl geçmiş. Bu süre boyunca belki birileri evlendi, belki iş hayatına atıldı, belki başka bir ülkede yaşıyor. Ama hepsinin kafasında bir Türkiye izlenimi olacak. Dünyanın dört bucağında binlerce genç, daha sonraki yıllarda birer yetişkin olarak Türkiye’yi gören ve Türkçe konuşan gönüllülerimiz olarak yaşamını sürdürecekler.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı