Sabancı Üniversitesi ekibine 1.3 milyon dolarlık rekor ödül

Hürriyet Haber
29.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

SABANCI Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Budak ve ekibi, biyo-yakıt üretimi konusunda yürüttüğü çalışmayla ABD Tarım ve Enerji bakanlıkları tarafından verilen 1.3 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.

Sabancı Üniversitesi’nden en yapılan açıklamada, “ABD Tarım ve Enerji bakanlıklarının biyo-yakıt üretimi için yürütülen 7 proje için toplam 6.3 milyon dolarlık kaynak ayırdığı; Doç. Budak’ın yönetiminde çeşitli üniversite ve araştırma kuruluşlarından 5 bilim adamıyla birlikte yürütülen araştırmanın 1.3 milyon dolar değerindeki ödüle değer bulunduğu” belirtildi.

Alanında tek

Açıklamada şöyle denildi: “Proje bu alanda Türkiye’de yürütülen tek araştırma projesi. Hikmet Budak, büyük ölçüde Türkiye’de yetişen, buğdaya benzer ‘Brachypodium distachyon’ isimli bitki üzerinde 3 yıldır çalışıyor. Bugüne kadar Sabancı Üniversitesi’nde bu bitkinin 116 değişik saf hali geliştirildi. Budak, genetik ve moleküler biyoloji araçlarını kullanarak bu bitki üzerinde biyo yakıt üretiminin Türkiye’ye uyarlanması konusundaki çalışmalarını 3 yılda tamamlamayı hedefliyor. Projenin tamamlanmasından bir yıl sonra araştırma sonuçları ürüne dönüştürülebilecek.”

Enerji bağımlılığını azaltacak Doç. Hikmet Budak da, “Bu çalışma, Türkiye’de alternatif/yeni biyo yakıt üretiminde önemli sonuçlar elde edilerek ülkemizin enerji bağımlılığınının azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı