Sabancı:Türkiye'nin potansiyeline güveniyoruz

Hürriyet Haber
20 Ekim 2005 - 13:56Son Güncelleme : 20 Ekim 2005 - 13:56

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, “Türkiye'nin ve Türk insanının potansiyeline çok güvendiklerini”, “iyi bir organizasyon ve koordinasyon ile Türkiye-AB müzakere sürecinin daha az sancılı geçeceğine inandıklarını” söyledi.

Çeşitli temaslar gerçekleştirmek üzere Brüksel'de bulunan Sabancı, A.A muhabirine yaptığı değerlendirmede, TÜSİAD'ın senelerdir Brüksel'de lobi faaliyetlerini ve Türkiye'yi tanıtma ve anlatma çabalarını sürdürdüğünü belirtti.
Brüksel'de, Türkiye'nin ve kendisinin başkanlığında gerçekleşen Akdeniz Sanayicileri Konfederasyonları Birliği (UMCE) Genel Kurul toplantısında, AB'nin Lizbon ve Barselona stratejisine uygun olarak, Akdeniz sanayicileri ve işverenleri olarak bir strateji belirlendiğini bildiren Ömer Sabancı, Avrupa özel sektörünü temsil eden bir kuruluş olan Avrupa Sanayici ve İşadamları Birliği (UNICE) toplantısında bu stratejiyi açılayacağını duyurdu.

“Türkiye'yi her türlü platformda, iş ve siyaset çevrelerinde tanıtmaya ve anlatmaya devam ediyoruz” diyen Sabancı, Türkiye-AB ilişkilerinin son durumunu olumlu değerlendirdiğini belirterek özetle şöyle konuştu:
“İşlerin çok başındayız. Zaman ilerledikçe, daha iyi organize olarak, sivil toplum örgütlerini de bu sürecin içerisinde etkin bir şekilde kullanarak, AB ile bu müzakere ve oyun sürecinde etkin çalışmalar yapacağız. Sonuca inanıyorum. Uyum süreci içerisinde yapılması ve uygulamaya geçirilmesi gereken birçok reform var. Bunu sadece AB'ye üye olmak için değil, Türk toplumunun ve insanının daha iyi yaşam düzeyine kavuşması için zaten yapmalıyız.”

TÜSİAD'ın bu çalışma ve girişimleri çerçevesinde, önümüzdeki hafta Paris'e bir heyet olarak gideceklerini, Fransız iş dünyasının temsilcileri yanı sıra Fransa Başbakanı Dominique de Villepin ve Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile de görüşeceklerini bildiren Sabancı, “Türkiye'nin gerçeklerini, AB'ye katabileceklerini herkese anlatmak istiyoruz” dedi.

Sabancı, “Türkiye'nin ve Türk insanının potansiyeline kesinlikle güveniyoruz. Bizde, her sektörde gerçekten çok değerli bilgi birikimi var. Bunları iyi bir organizasyonla ve koordinasyonla yönetmek, yönlendirmek önem taşıyor. Bunu başarırsak müzakere sürecinin daha az sancılı geçeceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.
(BRÜKSEL/A.A)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı