Sabancı Telekom: Koç’la anlaşamadık 20 milyon dolar hedefiyle yola devam

Hanife Baş
06 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ağustos 2006 - 01:56

Sabancı Telekom Genel Müdürü Güngör Kaymak, "Koç Grubu’na devir anlaşmasındaki ön şartlar yüzünden ortak noktaya gelemedik, sözleşme karşılıklı iptal edildi. Kaybettiğimiz zamanı kısa sürede telafi edip, yolumuza devam edeceğiz. Bu yıl 20 milyon dolar ciro elde etmeyi planlıyoruz. Vereceğimiz yeni hizmetlere göre kadromuzu genişleteceğiz" dedi.

KOÇ Grubu’na satılması için imzalanan devir anlaşması iptal edilen Sabancı Holding iştiraki Sabancı Telekom’un Genel Müdürü Güngör Kaymak, "Devir anlaşmasındaki süreçte ön şartlar üzerinde ortak bir noktaya gelinemedi. Bizim ve Koç Grubu’nun beklentilerinin karşılanmasında orta nokta bulunamadı. Ticari olarak iki taraf için de avantajlı bir noktaya ulaşılamadığı için sözleşme karşılıklı olarak iptal edildi" dedi.

SEMBOLİK FİYAT VARDI: Sabancı Telekom’un, 26 Nisan’da, 11 YTL’lik sembolik fiyata Koç Grubu’na satılmasına karar verilmişti. Aynı zamanda Sabancı Holding’in diğer bilişim şirketi Bimsa’nın da Genel Müdürlüğünü yürüten Güngör Kaymak, bundan sonra Sabancı Telekom olarak bugüne kadar ki faaliyetlerini sürdürmek ve hizmet kalitelerini sağlayarak yollarına devam etmek istediklerini söyledi. Hizmet portföylerini aynı şekilde devam ettireceklerini dile getiren Kaymak, "Satış konusu gündemden çıktığı için yeniden yapılanmaya devam edeceğiz. Ama ürün ve hizmette herhangi bir değişiklik olmayacak. Piyasada önde gelen telekom oyuncularından biri olarak yolumuza devam edeceğiz. Ses konusunda C hizmeti veriyoruz. A tipi lisansımız var. Bu alanda hizmet vermek için sözleşme çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

BİREYSELDE AKTİVİTE BAŞLIYOR: Kaymak, satış sürecinin yaşanması nedeniyle Sabancı Telekom’da faaliyetleri buna göre düzenlediklerini aktararak, pazarlama faaliyetlerini azalttıklarını, müşteri anlamında bir kayıplarının olmadığını ancak iş ortaklarında bazı soru işaretleri bulunabileceğini ifade etti. Geçen süreci kısa sürede telafi edebileceklerini vurgulayan Kaymak, "Kısa sürede sorun olmadan ilişkileri eski seviyeye getirip sürdüreceğiz. Kurumsal müşteriler bazında tüm hizmetler aksamadan devam edecek. Bireysel hizmetlerde tekrar bir aktivite başlatacağız. Ses alanında lisanslarımız var. Sadece test aşamasında vakit kaybettik" dedi.

HEDEF 20 MİLYON DOLAR: Kaymak, devir sürecinin sona erdiğinin duyurulmasının ardından müşterileri ve iş ortaklarıyla konuşarak durumlarını paylaşacaklarını ve işlerine devam edeceklerini ifade ederek, "Geçen yılı 20 milyon dolar ciroyla kapadık. Bu yıl da aynı ciroya ulaşacağımızı düşünüyoruz. İleriki yılllarda bu daha üst seviyelere çıkacak. Genel yönetim Bimsa’yla aynı olacak. Operasyonel verimlilik açısından mali, idari ve insan kaynakları gibi fonksiyonları paralel yürüteceğiz. Yeni hizmetlere paralel kadrolarımız olacak. Şu anda Sabancı Telekom’da 65 kişi çalışıyor" dedi.

Yeni nesil şirket

SABANCI
Grubu bünyesindeki Sabancı Telekom, Ocak 2003’te kuruldu. Ekim 2003’te, Sabancı Holding’in diğer teknoloji şirketleriyle birleşerek, kurumsal ve bireysel müşterilere uçtan uca her türlü iletişim hizmeti sunan "yeni nesil telekomünikasyon" şirketi haline geldi. Yüksek hızlı internet erişiminden, şehirlerarası ve milletlerarası telefon hizmetlerine kadar tüm iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler sağlıyor.

Bimsa yurtdışına ERP projesi yapacak

SABANCI Holding bünyesindeki bilişim teknolojisi şirketi Bimsa, yurtdışında da Kurumsal Kaynak Kullanımı (ERP) projelerine imza atıyor. ERP danışmanlığı çözüm uyarlamaları, SAP danışmanlığı hizmetleri veren sistem bütünleştiricisi Bimsa’nın Genel Müdürü Güngör Kaymak, Türkiye dışındaki fırsatları değerlendirdiklerini bildirerek, "Özellikle SAP donanımında parasal miktar olarak büyük rakamlara erişemesek de Romanya, İngiltere gibi ülkelerde rol aldığımız SAP projeleri var. SAP konusunda farklı projeler üzerinde çalşıyoruz. Bu yıl kurumsal strateji, iş zekası çözümlerine odaklanmayı planlıyoruz. e-İmza bilgi güvenliği, RFID (Radyo Frekansıyla Tanıma) gibi alanlarda uygulamalar geliştiriyoruz. Entegrasyon çalışmaları yapıyoruz. SOA (Servis Odaklı Mimari) çerçevesinde farklı uygulamalarla bir arada çalışacağımız platformlar oluşturacağız" dedi. Ağırlıklı olarak Sabancı Grubu dışındaki şirketlere hizmet vermeye başladıklarını aktaran Kaymak, katmadeğeri yüksek alanlara odaklandıklarını anlattı. Kaymak, toplam gelirleri arasında hizmetin payının yüzde 40’ın üstüne çıktığını belirterek, "Aynı ivmeyi bu yıl da sürdürmek istiyoruz. Geçen yıl, 25 milyon dolar ciro elde ettik. Yüzde 60’dan fazlası hizmet geliri. Bu yıl ise, 30 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz" diye konuştu. Toplam büyüklüğü 3.2 milyar dolar olan bilişim sektöründe hizmetlerin payının 320 milyon dolar olduğunu aktaran Kaymak, firmaların hizmet ve danışmanlık gibi alanlara harcama yapmak istemediklerini ifade etti. Kaymak, küresel rekabetin şirketleri daha hızlı karar almaya yönlendirdiğini ve artık bilgi teknolojilerinin artan oranda her alanda yoğun olarak kullanılmaya başladığını dile getirerek, daha verimli ve sürdürülebilir bir stratejinin devam edebilmesi için bilgi teknolojilerinin nasıl kullanılabileceğini şirketlerin öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konsolidasyon olabilir, birleşmeler kaçınılmaz

BİMSA Genel Müdürü Güngör Kaymak, sektörde bütün dünyada kar marjlarının çok düştüğünü vurgulayarak, "Katmadeğerli hizmet sunmak önem kazandı. Türkiye’de 6-8 bin bilgi teknoloji şirketi var. Bunların çoğu küçük şirket. Bu düşük cirolarla yaşamak zor. Konsolidasyonun olması bekleniyor. Birleşmeler olması da kaçınılmaz. Kamunun sektörün gelişiminde etkisi olabilir. AB müktesebatındaki birtakım projeler hemen geliyor. Bu pazarın büyümesine destek olacak" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı