Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sabancı: Tatil değil tembellik borusu

  Hürriyet Haber
  28 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Aralık 2000 - 00:01

  İşadamı Sakıp Sabancı, Ramazan Bayramı ve yılbaşı tatillerinin birleştirilmesini eleştirerek, "10 gün bütün üretimler durdu. Sanki dolu dolu üretimler var, bolluk ve güçlü bir Hazine var. Tembellik borusu desek daha doğru" dedi.

  Sabancı, eşi Türkan, kızı Sevil, oğlu Metin ve torunu Melisa ile birlikte Fransa'nın Nice kentine giderken Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Sabancı, Türkiye'de enflasyon problemi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

  "Biz buna yeni bir şey daha ekledik; tatiller enflasyonu. Biz Almanya, ABD değiliz. Çalışmamız gerek."

  THY'nin özelleştirilmesi

  Sakıp Sabancı, THY'nin özelleştirilmesiyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

  "THY'de kağıtlar üstünde, niyette, bize gelip merciler diyor ki, 'Ahdettik, karar verdik bunu özelleştireceğiz'. Ama hedefe varmayacak bir düzenleme için 2-3 sene gene vakit yitirilecek diye korkuyorum. Neden İngiliz Havayolları'nın fiyatından da çok daha fazla parayı istiyorsun? Neden bu yüksek fiyatı koyuyorsun? Çıtayı niye çok yukarıya koyuyorsun? Asıl özelleştirmeyi istemeyenler, 'Biz istemezük' demiyorlar. Ama bunun önüne freni endirekt getiriyorlar. Hala 'THY'de özelleştirmeyi istemezük' diyenlerin güzel oyunları devam ediyor. Bu gidişle yıllar kaybedilir."

  Af büyüklük ama haksız

  Şartla Salıverilme Yasası'na ilişkin görüşlerini de açıklayan Sakıp Sabancı, ''Affetmek büyüklüktür, fakat bunun getirecekleriyle götüreceklerini bilinçli, toplumun menfaatine düzenlemezsen ters istikamette olaylar oluyor'' dedi.

  ABD'de başkanlığa seçilen George W. Bush'un önceki görevinde birçok idamı onayladığını hatırlatan Sabancı, şunları söyledi:

  "İnsan haklarına ehemmiyet vermiyorlar mı? Amerikan topluluğunun menfaatinde idamları yapmak gerekiyor. Almanya hayatında hiçbir af koymamış. Bütün parlamento hayatında bir kere var, o da limitli. 75 yaşında cumhuriyet var, 50 den fazla af çıkmış. Af büyüklük, ama haksız işi yaparsan tersinden işler olur. Ülkenin bütünlüğüne bomba koyan insanlara başka, Özdemir Sabancı'yı öldürenlere başka, gecekondu ve vergi affına ayrı bakacağım. Herkes 'yarın yine seçim olur, bu politikacılar vergi affı çıkarır, vergimi ödeyip aptallık etmeyeyim' diye düşünüyor."

  Türkan Sabancı: Ecevit evine çekilsin

  Sakıp Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı da, Şartla Salıverilme Yasası'nın birçok kişiyi sarstığını belirterek, "Şimdi kaç kişi çıktı bilmiyorum, ama Adalet Bakanı bunu durdurmalı. Adalet Bakanı'na sesleniyorum. Af dursun artık. Bir tanesi çıktığı gün başladı. Huylu huyundan hiç vazgeçmez.''

  Başbakan Bülent Ecevit'le ilgili düşüncelerini de söyleyen Türkan Sabancı, "O kadar yorulmuş ki, bence evine çekilse daha mutlu olur, hayatını daha iyi değerlendirir" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı