Sabancı: Taklitlerim beni geçecek

Hürriyet Haber
17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, İngiliz The Board dergisine kapak oldu. Sabancı, dergide yer alan söyleşisinde, ‘‘Bugün sbirçok küçük Türk firması Sabancı'yı taklit ediyor. Onlar gelip bizi geçecek’’ dedi.

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, son haftalarda ardarda İngiliz The Board dergisi, Washington Times gazetesi ve Paris Match Dergisi'ne konu oldu. Sakıp Sabancı'nın The Board dergisine yaptığı ekonomiyle ve iş dünyasıyla ilgili açıklamalar dikkati çekti. Sabancı, ‘‘Türk işadamları, Türkiye'nin gelişmesinde önemli adımlar atıyor. Beni taklit eden Türk iş dünyasında beni geçenler olacak’’ dedi.

Avrupa'da faaliyet gösteren çok sayıda küçük Türk şirketi olduğunu belirten Sabancı, şöyle konuştu:

‘‘Bugün bir küçük firma Sabancı Holding'in 60 yıl önceki hali gibi. Ancak, bu küçük firmalar Sabancı'yı taklit edip, Sabancı'yı geçeçecekler. Örneğin, bir kaç yıl önce ben İstanbul'da ikiz kuleleri inşa ettim. Şimdi benimkinden daha iyilerini hemen yanımda inşa ettiler.’’

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesinin 65 milyonun içerisindeki herkes için iyi olacağını belirten Sabancı, ‘‘Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği durumunda küçük Türk firmaları ve hatta benim içinde rekabet kolay olmayacaktır, ancak rekabet daha dinamik bir ortamın doğmasına yol açacaktır’’ diye konuştu.

ANKARA YAVAŞ

Sabancı, The Board'un bir sorusunu yanıtlarken de, Türk bürokrasisi ve siyasetçilerinin henüz öğrenme sürecinde olduğunu söyledi. Sabancı, siyasetçilerin dünya gerçeklerini anlamakta zorluk çektiğini belirterek, ‘‘Sabancı dinamik fakat Ankara yavaş hareket ediyor’’ dedi.

Türkiye'nin yüksek enflasyona rağmen yatırım yapılabilecek bir ülke olduğunu belirten Sabancı, Sabancı Grubu'nun geçtiğimiz yıllarda bu iddiayı gerçekleştirdiğini söyledi.

Sabancı Grubu'nun Türkiye'de enflasyonun yüzde 100'ler seviyesinde bulunduğu yıllarda Toyota, Dupont, Philip Morris, Bridgestone gibi dünya devleri ile yüzde 50-50 ortaklık kurduğunu belirten Sabancı, ‘‘Önemli olan yapabilmektir’’ dedi.

THY'ye değil Telekom'a gireriz

TÜRK-Amerikan Öğrenci Birliği'nin davetlisi olarak gittiği ABD'den dönen işadamı Sakıp Sabancı, özelleştirme kapsamında satışa çıkarılan Türk Hava Yolları'yla (THY) ilgilenmediklerini belirterek, ‘‘Ancak, telefon işiyle alakalıyız. Biz de bu işte görev almak istiyoruz’’ dedi.

Ekonomideki son gelişmeleri de değerlendiren Sabancı, ‘‘Yabancı sermaye Türkiye'den çekiliyor mu?’’ sorusunu, ‘‘Yabancı sermayeden en fukara istifade eden biziz. Rejimlerine rağmen Bulgaristan ne almış, Romanya, Çekoslovakya ne almış, sen ne almışsın? Biz 65 milyon insanız, etrafımız denizlerle çevrili, potansiyellerimiz var. Biz onların yanında niye fukara oğlu fukarayız?’’ dedi. Sabancı, yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilmesi için yeni istihdam kaynakları yaratılması gerektiğini de söyledi. Son zamanlardaki krizin haksızlık olduğunu öne süren Sabancı, ‘‘Fatura büyük tutuyor. Testiyi kırmak kolay. Onarmak çok zor’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı