Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sabancı suikastında güvenlikçiye suçlama

  Hürriyet Haber
  02 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 1998 - 00:01

  Özdemir Sabancı'nın Mustafa Duyar ve İsmail Akkol tarafından öldürülmesi olayıyla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Müdahil avukatı, olay günü kapıda görevli olan güvenlikçi Galip Akbaş'ın tetikçilere yardımcı olduğu yolunda deliller olduğunu öne sürdü.

  Sabancı Suikastı sanıklarından Mustafa Duyar ile İsmail Akkol'un Sabancı Center'e girdikleri kapıda görev yapan güvenlik görevlisi Galip Akbaş'ın, sanıkların içeri girmesine yardımcı olduğu öne sürüldü.

  İstanbul 1 No'lu DGM'de dün görülen davaya tutuklu sanıklar Ercan Kartal, Fatma Erdem, Ferhan Taş, Mürteza Deveci ile tutuksuz sanık Avukat Metin Narin katıldı. Duruşmada, olay yerinde bulunan ve Mustafa Duyar'a ait olduğu şüphesiyle Adli Tıp Kurumu'na gönderilen saç kıllarıyla ilgili rapor okundu. Daha önce Adli Tıp Kurumu'nda kaybolduğu iddia edilen, sonra bulunan saç kıllarıyla ilgili raporda, kılların Duyar'a ait olmadığı belirtildi.

  GÜVENLİKÇİ YARDIM ETMİŞ

  Müdahil avukatı Vehbi Kahveci, Sabancı Center'da güvenlik görevlisi olarak çalışırken olaydan sonra işten atılan, kendisini içkiye veren Galip Akbaş'la ilgili yeni deliller elde ettiklerini belirtti. Akbaş'ın Duyar ve Akkol'un Sabancı Center'a girdikleri turnikeli kapıda görevli olduğu belirtilerek, olaydan sonra güvenlik kameralarınca tesbit edilen Duyar ve Akkol'un görüntülerinde Galip Akbaş'ın da görüldüğü ifade edildi. Avukat Kahveci, Galip Akbaş ile birlikte güvenlik görevlisi Mustafa Gürses'in emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerinin çelişkili olduğunu da belirterek, tanık olarak dinlenmelerini istedi.

  Mahkeme heyeti tahliye taleplerini reddederek Mustafa Duyar'ın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'na yeniden yazı yazılmasına, Almanya'da olduğu iddia edilen Fehriye Erdal'ın yakalanıp iade edilmesi için girişimlere başlanmasına, Galip Akbaş ile Mustafa Gürses'in tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

  Kartal'dan DGM'yi boykot

  Suikast emrini verdiği iddia edilen sanık Ercan Kartal, söz alarak 3 sayfalık yazısını okudu. MİT ve DGM'yi eleştiren yazısında Kartal, ‘‘MİT Susurluk'tur, MİT devlettir. Ülkeyi korumak için değil, emperyalist çıkarlar için çalışmaktadır. MİT vatan hainidir, siyasi çıkarlar doğrultusunda faaliyet göstermektedir’’ dedi. Ercan Kartal, DGM'yi boykot edeceğini de sözlerine ekleyerek, ‘‘Bu son çıkacağım duruşma’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı