Sabancı: Safir’le Mercedes’i zorlarız

Hürriyet Haber
23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

SABANCI, Mitsubishi işbirliği ile Adana'daki Temsa tesislerinde üretilen yeni modeli ‘‘Safir’’ ile şehirlerarası otobüs sektöründeki pazar payını yüzde 50'ye yükseltmeyi hedefliyor. Sabancı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, 302 Mercedes'ten başka otobüsün olmadığı Türkiye pazarına Temsa ile girerek sektöre rekabet getirdiklerini söyledi. Otobüs sektöründe bugün yüzde 35'lerde olan pazar payını Safir ile yüzde 50'lere yükseltmek istediklerini belirten Sabancı, ‘‘Safir ile ataktayız. Mercedes'i zorluyoruz’’ dedi.

MERCEDES UYANDI

Temsa'nın otobüs sektörüne girmesiyle 12 yıl boyunca Türkiye pazarına 302 modelini sunan Mercedes'in atağa kalktığını söyleyen Sabancı, şöyle devam etti:

‘‘Güçlü rekabet toplumun menfaatinedir. Otobüs sektöründe rakip gelince yıllarca tek modelle pazarı elinde tutan Mercedes ya uyanacaktı, ya da pazardan çekilecekti. Mercedes uyanmayı seçti ve yeni modellerini Türkiye pazarına getirdi, yeni yatırımlar yaptı. Sağolsun, varolsun. Mercedes elini taşın altına koydu. Bunu yapan Mercedes, yaptıran Özdemir Sabancı'ydı. Ama bunu Sanayi Bakanlığı yaptırabilirdi daha önceden. Mercedes'e üretim izni verirken 302 modelini kaç yıl sonra değiştireceksin diye sormalıydı. Belirli bir süre sonra yeni model getirme şartını koymalıydı. Yıllarca aynı modeli üretemezsin.’’

360 BİN MARK

Anahtar teslim fiyatı 360 bin mark (105 milyar lira) olan Safir, geçtiğimiz aralık ayında satışa sunulmuştu. Bugüne kadar 100 Safir otobüs üreten Temsa, önümüzdeki eylül ayına kadar olan üretimin satış bağlantısını ise şimdiden yaptı. Temsa, eylül ayı sonunda 330 Safir satmış olacak. Gelen yoğun taleplerin sürmesi halinde 2000 sonuna kadar 500 Safir satılacağı tahmin ediliyor. Safir ve diğer şehirlerarası otobüs modellerinden yıl sonuna kadar toplam bin adet satmayı planlayan Temsa, yoğun talep üzerine Safir üretimini önümüzdeki yıllarda yüzde 60'lara çıkarmayı panlıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı