"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Sabancı’nın 57 bin çalışanı arasında hiç Harran mezunu var mı

SABANCI Holding’in CEO’su Ahmet Dördüncü, geçenlerde Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta öğrencilere deneyimlerini ve başında bulunduğu grubu anlattı. Dördüncü konuşmasını bitirince soru-yanıt bölümü başladı. Bu bölümde bir öğrenciyle aralarında şu diyalog geçti:

 Ahmet Bey, 57 bin çalışanınız olduğunu söylüyorsunuz. Bunlar arasında hiç Harran Üniversitesi mezunu var mı?

- Hangi üniversitenin mezunu kaç kişi var gibi bir araştırma yapmadım. Muhtemelen Harran Üniversitesi’nden mezun personel vardır.

 Sanmıyorum Ahmet Bey... Sizin gibi büyük şirketler Harran Üniversitesi’nden mezun olanları beğenmiyor, iş vermiyor.

- İddia etmeyeyim ama baktırayım. İstersen seninle de bahse girelim. Harran Üniversitesi mezunlarını tümüyle görmezden gelmek gibi bir tavır içinde olmayız.

 Peki öyleyse bakın bakalım, Sabancı Holding’e bağlı şirketlerde çalışan 57 bin kişi arasında kaç Harran Üniversitesi mezunu var.

- Olmadı... İddiana "Sabancı’da hiç Harran Üniversitesi mezunu çıkmaz" diye başladın. Eğer 57 bin kişi arasında bir Harran mezunu bile çıksa, iddiayı ben kazandım demektir...

Dördüncü’yle İstanbul Park’taki Formula 1 yarışı sırasında Toyota’nın salonunda karşılaşmıştık. Şanlıurfa’dan yeni dönmüştü, etkilendiği bu olayı aktardı: "Anadolu’daki üniversitelerden gelen çağrılara uymaya çalışıyorum."

Ahmet Dördüncü
şimdi holdinge bağlı şirketlerin hepsine baktırıyor. 57 bin kişi arasında Harran Üniversitesi mezunu çıksa da çıkmasa da bahse girdiği öğrenciye bildirecek...

Dördüncü’nün yaşadığı bu diyalog, belki de Anadolu’daki üniversitelerden mezun olanlara Sabancı Grubu’nun kapılarını biraz daha aralar...

Şişecam Rusya’da ’dibi kapak açan’ şişe yapmış

ANADOLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ile Efes Rusya Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, Moskova’daki fabrikada sohbet ederken Avrupa bira pazarında şişe değişiminin ortalama 7 yılda bir gerçekleştiğine değindi.

Rusya’da ise ortalama 2.5 yılda bir şişeleri yenilemek gerekiyormuş. Aksi halde Rus bira tüketicileri görüntüden bıkıp, üründen vazgeçebiliyormuş.

Özilhan ve Ağırbaş’ın anlattıklarına göre, Türk bira tüketicisi ambalajda oldukça "tutucu" davranıyor. Çünkü, Efes Pilsen’in 30 yıldır değişmeyen şişesi hálá satıştaki ağırlığını koruyor.

Efes, Rusya pazarında gözüne kestirdiği liderlik için ambalajda da sık sık yenilikler yapıyor. Örneğin, 1935’lerde Fransa’da üretilen "dibi kapak açan şişe", Efes’in talebi üzerine Şişecam’ın oradaki fabrikası tarafından Rusya’da yeniden vitrinlere çıkmış.

Bu şişeyle pazara ilk çıktıklarında bira satışlarında ciddi oynama olmuş. Efes, Rusya’daki satışlarında en ciddi başarılarından birini son dönemlerde "şişede fıçı bira" ambalajıyla sağlamış.

Türkiye’de de satışta bulunan "şişede fıçı bira", Efes’e Rusya’da 100 milyon litrelik ek satış kapısını açmış.

Efes öncelikle iyi bira üretiyor, Şişecam’la el ele Rus tüketiciyi kucaklayan şişeler geliştiriyor. Türkiye’nin iki devi Rusya’da birlikte büyüyor...

Patron kızı iyi teklif aldı şirketini bıraktı

ANADOLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’la birlikte geçen hafta Efes Bira Grubu’nun Moskova (Rusya) ve Kazan’daki (Tataristan) fabrikalarını gezdik. Moskova’da Tuncay Özilhan’ın oğlu İzzet Özilhan’la (dedesinin adını taşıyor) tanıştık. İzzet Özilhan, Moskova’da Coca-Cola’nın şişeleyicisi Yunanlı dev Hellenic Bottler Company’de çalışıyor.

Oğlu İzzet Özilhan’ın Coca-Cola’da deneyim kazanmasını daha doğru bulan Tuncay Özilhan, bir ara Meksika’daki şişeleyici Femsa’yı aklından geçirmiş. Yakın dostu The Coca-Cola Company İcra Başkanı Muhtar Kent, Rusya’nın İzzet Özilhan için daha farklı deneyim olacağı tavsiyesinde bulunmuş.

Tuncay-Emine Özilhan çiftinin iki de kızları var. Ailenin büyük kızı, İstanbul’daki Anadolu Sağlık Merkezi’nde (ASM) orta kademe yönetici olarak görev yapıyor.

Özilhan çiftinin diğer kızı da, kısa süre öncesine kadar grup şirketlerinden birinde alt kademelerde çalışıyormuş. Bundan 1-1.5 ay kadar önce bir yabancı sigorta şirketinin fon yönetiminden çok iyi teklif almış. Tuncay Özilhan, teklifin iyi olduğunu görünce itiraz etmemiş.

Anadolu Grubu’nun temellerini İzzet Özilhan’la birlikte atan Kamil Yazıcı’nın kendi adını taşıyan torunu Kamil Yazıcı da Efes Grubu’nun Rusya’daki operasyonlarında geleceğe kendini hazırlıyor.

Anadolu Grubu, üçüncü kuşak için "patron çocuğudur, tepeden iner" yöntemi yerine hepsinin basamakları adım adım çıkmasını benimsemiş.

Anadolu Grubu’nu Tuncay Özilhan bugün başarıyla yönetiyor... Üçüncü kuşağa sıra geldiğinde yeni bir Kamil Yazıcı-İzzet Özilhan dayanışması görünüyor...

Çünkü, iki efsane ortağın torunları da kendi adlarını taşıyor...
X