Sabancı, İngilizler'le hazır giyime giriyor

Hürriyet Haber
16 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Temmuz 1999 - 00:01

Sabancı Grubu, Carrefoursa ile adım attığı perakendecilik sektöründe şimdi de hazır giyime giriyor. Sabancı Holding, İngiliz Arcadia Group'la Türkiye'de hazır giyim perakendeciliği yapmak üzere anlaştı. Şirketin adı Sabancı Giyim Mağazacılığı olacak.

SABANCI Grubu, gıda dışındaki ilk perakendecilik girişimini İngiliz hazır giyim grubu Arcadia ile ortak başlatıyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu, Arcadia Group PLC. ile birlikte hazır giyim perakendeciliği sektöründe faaliyet göstermek üzere ortak şirket kuruyor.

8 milyon dolar (3.4 trilyon lira) sermaye ile kurulacak şirkette Sabancı'nın payı yüzde 75 olacak. Arcadia ortaklık için 2 milyon dolar sermaye getirecek.

Sabancı Giyim Mağazacılığı adı verilmesi düşünülen yeni şirketin genel müdürlüğünü ise Aydın Yurdum yürütecek.

İngiliz Arcadia için Sabancı tesislerinde bir süredir üretim yaptıklarını belirten Aydın Yurdum, şöyle devam etti:

‘‘Açılacak mağazalar için özellikle Türkiye'de üretilmiş ürünleri kapsayan bir ürün gamı düşünüyoruz. Şu anda Arcadia Türkiye'de hatırı sayılır bir üretim yaptırıyor zaten. Bu ortaklığımızın Türk tekstil sektörüne de katkısı olacağına inanıyoruz. Bu mağazalar grubumuzun gıda dışındaki ilk perakende zinciri olacak. Fiyatlarımız İngiltere ile aynı ve yerli markaların altında olacak. Ürün-kalite-fiyat seviyemiz doğru olacak.’’

Aydın Yurdum, tekstil ve perakende sektöründe sıkıntı yaşandığı bir dönemde Sabancı'nın böyle bir ortakılğı girmesini ise şöyle açıkladı:

‘‘Perakende sektöründe ve tekstilde sıkışıklık olduğu bir gerçek. Ama stratejlerini doğru belirlemiş birtakım firmalar bu sıkıntıyı pek fazla yaşamıyor. Piyasalardaki sıkıntıları biliyoruz. Ama biz İngiliz ortakla yola çıkıyoruz. Marka çeşitliliği de sektöre hareketlilik getirecek. Büyüme zamanı, küçülme değil... Borsada düşerken al, çıkarken sat... Sabancı bu prensibi sever. Bu yatırımda da bu ilke uygulanıyor.’’ Arcadia'nın Türkiye'de ilk etapta franchise vermek istediğini belirten Aydın Yurdum, Sabancı olarak İngiliz grubu ortaklığa ikna ettiklerini söyledi.

Arcadia'nın 1600 mağazası var

İNGİLİZ Arcadia Group'un dünya genelinde 1600'ün üzerinde mağazası ve bünyesinde 8 ünlü markanın bulunduğunu belirten Aydın Yurdum, ‘‘Markaların hepsi aynı zamanda mağazaların adı. Her marka için ayrı mağazalar zinciri kurulacak’’ dedi.

Arcadia bünyesinde Top Shop (15-29 yaş genç kadın), Top Man (15-29 yaş genç erkek), Principles (25-45 yaş erkek ve kadın), Dorothy Perkins (20-45 kadın), Burton (25.49 yaş erkek), Evans (20-55 yaş büyük beden kadın), Racing Green (25-45 yaş kadın ve erkek rahat giyim), Hawkshead (5-60 yaş, kadın, erkek, çocuk outdoor ve casual giyim) markaları bulunuyor.

İlk mağazaların İngiltere'de gençliğin çok tercih ettiği markalar olan Top Shop ve Top Man markaları için açılacağını söyleyen Aydın Yurdum, ‘‘İlk mağazamızı 1999'un sonu ya da 2000 yılının Şubat ayına kadar İstanbul'da birinci öncelikli bir noktada açmak istiyoruz. İlk mağazaları kendimiz açacağız, daha sonra franchise verebiliriz’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı