Sabancı, HoecSA'yı SAkoSA yaptı

Hürriyet Haber
29 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ocak 1999 - 00:01

Sabancı Holding'in Alman Hoechst ile yüzde 50 ortaklıkla kurduğu HoecSa şirketinin adı, Alman tarafının hisselerinin Amerikalı KoSa'ya geçmesiyle SAKoSa olarak değiştirildi. KoSa, Alman Hoechst şirketinin küresel polyester işini de devralmasının bir parçası olarak, şirketin HoecSa'daki yüzde 50 hissesini de satın almış oldu. Böylece, Hoechst-Sabancı ortaklığı KoSa-Sabancı ortaklığına dönüşürken, dün yapılan bir açıklamayla isim değişikliği, Amerika ve Türkiye'de aynı anda kamuoyuna duyuruldu.

KoSa şirketi, Wichita, Kansas merkezi Koch Industries Inc. ve Meksika merkezli Isaac Saba grubunun bir şirketi olan IMASAB, S.A de C.V şirketlerini oluşturduğu bir konsorsiyuma ait.

EYLÜL'DE ÜRETİM

Sabancı Holding'den yapılan açıklamada, hızla büyüyen küresel yüksek modüllü ve düşük termal kısmalı iplik ve lastik kord bezi talebini karşılamak amacıyla Mart 1997'de HoecSa adıyla kurulan SAKoSa İzmit'teki yeni fabrikasında Eylül 1999'da ticari üretime başlayacak. Şirket KoSa'nın HMLS Teknolojisi'ni kullanarak yılda 14 bin ton polyester kord ipliği üretmeyi planlıyor. Bu iplikler Sabancı Teknolojisi ile terbiye edilmiş kord bezi haline getirilecek.

Merkezi İstanbul'da bulunan SAKosSa'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na KoSa'nın operasyondan sorumlu Genel Müdürü George Gregory getirildi. SAKoSa'nın 6 kişilik yönetim kurulu, KoSa ve Sabancı Grupları arasında eşit olarak paylaşıldı.

MERKEZİ TEKSAS'TA

KoSa ara mamül ve polimer, paketleme rezini, teknik filamentler, tekstil elyafı ve kord bezi başlıkları altında toplanan 5 ana iş kolu çerçevesinde polyester mal ve ürünleri imal ediyor. Şirketin ana merkezi Houston, Teksas'da bulunuyor. KoSa'nın dünya genelinden 10 bin çalışanı bulunuyor.

Gelişmiş HMLS elyaf üreticisi olan KoSa, halen Amerika (Salisbury, NC), Meksika (Queretaro), Almanya (Bobingen) fabrikalarında üretim yapıyor. Şirket mevcut üretim tesislerinin yanı sıra global pazarlara açılmak için de yeni fırstları değerlendirmesiyle tanınıyor. Üretmiş oldukları elyafların dayanıklılık ve yüksek boyutlu durağanlık özellikleri lastik takviye endüstrisinde endüstri standartı olarak kullanılıyor.

Hacı Ali Demirel'den ‘infaz dursun’ talebi

Hacı Ali Demirel, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü'ne olan 5 milyar liralık elektrik borcunu ödemeyi taahhüt ettiği halde ödemediği gerekçesiyle çarptırıldığı 3 ay on günlük hapis cezasının infazının, geçici olarak geri alınması için mahkemeye başvurdu.

8'inci İcra Ceza Hakimliği'nin ‘taahhüdü ihlal’ suçundan 3 ayrı borcundan dolayı toplam 3 ay on günlük hapis cezasına çarptırdığı Demirel, avukatı Suat Çelebi aracılığıyla borçlarını ödediğine dair bir dilekçeyi mahkemeye sundu. Mahkemenin, Demirel'in ödeme yaptığını belirttiği ve infazın geçici olarak geri alınmasını istediği dilekçeyi incelemeye aldığı öğrenildi. Demirel'in avukatı Çelebi, müvekkilinin elektrik şirketine olan borcunu 1998'in Aralık ayı içinde ödediğini kaydederek, borcun ödenmiş olmasına rağmen şirketin paranın tahsil edilmesi için mahkemeye başvurmasına bir anlam veremediklerini söyledi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı