Sabancı: Elele Türkiye'yi lider yapalım

Hürriyet Haber
11 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2000 - 00:01

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, nisan ayında üçüncü kez Dünya Türk İşadamları Kurultayı'nın başkanlığını yapacak. Bütün işadamlarını bu kurultaya katılmaya çağıran Sabancı, ‘‘Elele verip, 2000'lerde Türkiye'yi lider yapalım’’ dedi.

DÜNYA Türk İşadamları Kurultayı'nın üçüncü kez başkanlığını üstlenen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, yurt için ve yurt dışındaki bütün işadamları ve girişimcilerin Nisan ayında yapılacak toplantıya ilgi göstermesini istedi. Sabancı, ‘‘El ele verirsek 2000'lerde lider ülke Türkiye olur’’ dedi.

Bu tür kurultayların ‘‘iş dünyasının el ele vermesi’’ açısından çok önemli olduğunu belirten Sakıp Sabancı, Türkiye'nin dünya ülkeleri içindeki yerinin, imajının istenilen yerde olmadığını hatırlattı. ‘‘Potansiyellerimize paralel ve yeterli kalkınamadık’’ diyen Sakıp Sabancı, şöyle devam etti:

‘‘Biz yürüdük bu yolu... Ama Almanya nasıl yürüdü, Hindistan nasıl yürüdü? Mısır nasıl yürüdü? Japonya nasıl yürüdü? Duran yok, hiç kimse seni bekliyorum, hadi gel demez. İmajımız, yerimiz tamam mı? Önce buna bakmalıyız. Burada da realiteler konuşur. İyi yerdeyiz, iyi koştuk diyenlere göstergelere bak derler. Yurt dışında sınırda herkese geç, geç diyorlar. Türk pasaportu göründe dur diyorlar. Paramızın erozyonu ve pasaportumuza gösterilen muamele ortada. Bir tesbit yapalım. Potansiyelimize paralel iyi bir yerde miyiz, niye daha iyi yerde olmadık? Çünkü el ele verme becerisini gösteremedik. 'Önce vatanım, sonra partim, sonra ben' deme yerine sıralar değişti.’’

Dünyanın her yerinde elele verme becerisinin iş dünyasında olduğunu hatırlatan Sakıp Sabancı, ‘‘Dünya Türk İşadamları Kurultayı'nın Başkanlığı için bana geldikleri zaman bu geç kalınmış bir iştir diyerek hemen kabul ettim’’ dedi.

Sabancı, bu kurultayda dünyada başarılı bir çok Türk işadamının biraraya gelerek yeni işbirliklerine gitmesini beklediklerini söyledi. Sabancı, ‘‘Biz dünyadaki ve Türkiye'deki bütün Türk işadamlarının arasında köprü kurmak için bu kurultayı yapıyoruz. Türk müteşebbislerini artık dünyanın her yerinde görüyoruz’’ dedi.

Kurultay'a 2 bin kişi bekleniyor

DÜNYA Türk İşadamları Üçüncü Kurultayı, 10-11 Nisan 2000 tarihleri arasında İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in himayesinde, İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak.

Başbakan Bülent Ecevit'in de konuşmacı olarak katılacağı kurultaya 50 ülkeden 2 bin kişinin katılması bekleniyor. 1996'da İstanbul'da düzenlenen ilk Dünya Türk İşadamları Kurultayı'na 34 ülkeden bin kişi, 1998'de İzmir'de düzenlenen ikincisine 42 ülkeden 1500 kişi katılmıştı.

Kurultay, Türk Dış Ticaret Vakfı ve Dünya Türk İşadamları Vakfı tarafından, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı