Sabancı’dan 500 milyon dolarlık yatırım

Hürriyet Haber
20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, holdingin 23 Mart'ta yapılacak genel kurulu için hazırlanan faaliyet raporunda, 1999 yılı yatırım hedeflerinin 500 milyon dolar olduğunu bildirdi. Sabancı, ‘‘Yıllar boşa geçmeyecek’’ dedi.

Sabancı Holding 1998 yılı net kárını 33 trilyon lira olarak açıklarken, 1999 yılında da yatırım bütçesini 500 milyon dolar olarak belirledi. 23 Mart tarihinde açıklanacak faaliyet raporunda, 1998 yılını değerlendiren Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, grup şirketlerinin 1997 yılında toplam 487 milyon dolarlık yatırım yaptığını ve 1999 yatırım bütçesinin de 500 milyon dolar olarak belirlendiğini açıkladı. Tüm olumsuz koşullara rağmen Sabancı Holding'in 1998 yılını başarıyla tamamlandığını vurgulayan Sabancı, ‘‘Yıllar geçecek ama boşa geçmeyecek’’ sözleriyle de 1999'a bakışını yineledi. Gıda ve perakendecilik sektöründeki yatırımaların artarak devam edeceğini vurgulayan Sabancı, bisküvi konusunda da yabancı ortak arayışında oldukları mesajını verdi.

TELEKOM VE ENERJİ

Sabancı Holding Genel Koordinatörü Hasan Güleşçi 1998 yılı değerlendirmesinde, globalleşme haraketlerinin devam edeceğini belirtirken, Sabancı Holding'in 1998 yılının ikinci yarısında hissedilmeye başlanan ekonomik krizin 1999 yılında da sürebileceği düşüncesiyle bir dizi tedbirler de aldığını açıkladı. Sabancı Holding bu tedbirler çerçevesinde; mali bünyeyi güçlendirecek, maliyet düşürme tedbirlerini etkin uygulayacak, satılabilir kapasitede üretim yapacak ve ihracat olanaklarını sonuna kadar zorlayacak stratejiler uygulayacak. Güleşçi ayrıca, telekom ve kimya sektöründe de yatırımlarını artıracaklarını belirterek, özelleştirilecek tesislerle bu yıl yakından ilgileneceklerini söyledi.

23 Mart tarihinde gerçekleşecek genel kurulunda açıklanacak faaliyet raporuna göre, 1997 yılında halka açıldığı ilk yıl 13.7 trilyon lira olan net karını 1998 yılında yüzde 142 oranında artırarak 33.1 trilyon liraya çıkarttı. 53 şirketinde bankacılıktan sigortacılığa, otomotiv, lastik takviye malzemeleri, lastik, kimyadan tekstile, çimento, gıda, perakendecilik, kağıt ve ambalaj ve dış ilişkilerden oluşan 11 alanda faaliyet gösteren Sabancı Holding, 1999 yılında globalleşme gayretlerine de hızla devam edecek. Bridgestone, Du Pont, Toyota, Philip Morris, Kraft Jacobs Suchard, Bekaert, Danone, Carrefour ve Koch-Saba gibi dünya devleriyle çoğunluğu yüzde 50-50 ortaklığı bulunan Sabancı Holding, dünya devleriyle işbirliği ve globalleşme yolunda bu yıl da önemli adımlar atacak.

YENİ ORTAKLIKLAR

Sabancı faaliyet raporundaki açıklamasında; Avrupa'nın sayılı tesislerinden biri haline gelen Sasa'nın tekstil ve amablaj sektörleri için ürettiği polyester iplik ve hammaddesi konusunda global boyuta ulaştırılabilmesi için arayışlarının sürdüğünü vurguladı. Endüstriyel polyester ipliği ve kordbezi üretimi için kurulan Hoecsa'nın, Koch-Saba olarak yolunda devam ettiğini vurgulayan Sabancı, yeni ortaklarıyla, dünya pazarlarına hitap eden glabol bir yapıya kavuşma çalışmalarının sürdüğüne işaret etti.

Sabancı Sodası geliyor

21'inci yüzyılın en gözde sektörlerinden biri olan perakendecilik konusunda yatırımlarını artıracak olan Sabancı Holding, CarrefourSa, Bursa ve İzmir hipermarketlerinin de temelini bu yıl atmayı planlıyor.

1998 yılında Tikveşli'yi satın alan Danonesa, 1999 yılında ürün gamını genişletmeyi planlıyor. İlk olarak yeni bir maden sodasını piyasaya sürecek olan grup, bisküvi ve çikolatalı ürünler konusunda da yeni yatırımlara ve birleşmelere hazırlanıyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı