Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sabancı ailesi Beyaz Saray'da

  Hürriyet Haber
  15 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2000 - 00:01

  İşadamı Sakıp Sabancı eşi ve kızıyla birlikte Beyaz Saray'da Başkan Bill Clinton tarafından verilen ve özürlülere yardım edenlerin davet edildiği bir toplantıya katıldı.

  Kennedy ailesinin özürlülere yardım için kurduğu vakfın oluşturduğu ‘‘Dünya Liderlik Komitesi’’nin on üyesinden biri olarak davete katılan Sabancı ailesi, vakıf yoluyla 1,5 milyon özürlü sporcuya hizmet verildiğine dikkat çekti. Hayatta her şeyin para olmadığını belirten Sabancı, ‘‘2006'da İstanbul'da Özel Olimpiyat Oyunları'nı organize etmek istiyoruz. En azından Avrupa bazında yapabilirsek çok iyi olur’’ diye konuştu.

  Sakıp Sabancı, kardeşi Özdemir Sabancı'nın Avrupa'da yakalanan katillerinden Fehriye Erdal ile ilgili bir soruya ‘‘ben tarafım’’ diye cevap verdi. Kardeşinin 51 yaşında ve ülkeye en yararlı olacak zamanında öldürüldüğünü söyleyen Sabancı, ‘‘Yitiren Sabancı ailesi değil, memleket. Hükümetler, istikrarsızlıklarından verimli olamıyor. Bu konuda da başarılı değiliz. Sadece Özdemir değil ki, politikacılar, gazeteciler, diplomatlar da kaybedildi aynı şekilde. Bu cıvık haksız gidişat devam ederse yeni Özdemirler olur.’’

  Öte yandan Dilek Sabancı da, insan hakları konusunda Avrupa'nın politikasının yanlış olduğunu belirtti. Dilek Sabancı, ‘‘35 bin kişiyi öldüren bir kişi insan haklarıyla nasıl ön plana çıkar. Kabul edemiyorum. İnsan hakları sadece Avrupa'da mı var. Avrupa'nın bu konularda baskı yapması çok yanlış. Zayıf kaldığımız için oluyor. Avrupa karışamaz, iç işimiz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı