Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sabahat Tuncel'in yargılanmasına devam kararı verildi

  A.A
  11 Ekim 2007 - 14:47Son Güncelleme : 11 Ekim 2007 - 14:47

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Milletvekili Sabahat Tuncel'in “yasa dışı örgüte üye olmak” suçundan hakkında açılan dava kapsamında yargılanmasına devam edilmesine karar verildi.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekili Sabahat Tuncel ile İbrahim Tekdemir katılmadı.

  Duruşmada Sabahat Tuncel'i, Avukat Baran Doğan'ın da aralarında bulunduğu 12 avukat temsil etti.

  Duruşmada görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, Tuncel'in avukatlarının milletvekili seçilmesi nedeniyle verdikleri yargılamanın durdurulması taleplerine karşı, daha önce hazırladığı mütalaasında, bu konuyu ayrıntı olarak belirttiğini ifade ederek, avukatların yargılamanın durdurulması taleplerinin reddedilmesi talebinde bulunarak, bunun Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) bildirilmesini istedi.
  Avukat Baran Doğan da, savcının görüşüne katılmadığını belirterek, bu görüşün hukuk metodolojisinden yoksun olduğunu iddia etti.
  Doğan, Anayasa'nın 14. maddesinin, devletin bölünmez bütünlüğüne karşı faaliyette bulunmayı içerdiğini ifade ederek, bu maddenin TCK'daki karşılığının ise devletin birliğini bozmaya ve devlet idaresindeki toprakların bir kısmını ayırmaya yönelik faaliyetleri kapsayan 302. madde olduğunu savundu.
  Avukat Doğan, Tuncel'in ise TCK'nın 314. maddesine göre örgüt üyeliğinden yargılandığını hatırlattı.
  Avukat Mahmut Ali Kaşifoğlu da, Tuncel'in eşit yargılanması gerektiğini belirterek, Tuncel'in yargılamasının durdurularak milletvekilliği bittikten sonra devam edilmesi gerektiğini söyledi.

  ARA KARAR

  Mahkeme heyeti, Sabahat Tuncel'in TCK'nın 314/2 maddesi ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın 5. maddesi uyarınca, PKK-Kongragel üyesi olmak suçundan cezalandırılması için kamu davası açıldığını anımsatarak, ara kararını açıkladı.

  Ara kararda, bu suçun Anayasa'nın 14. maddesindeki “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz” hükmünü içerdiğini, yine anayasanın 83/2 maddesinin de, “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekilinin, milletvekilliği Meclis'in kararı olmadıkça tutuklanamaz, sorguya çekilemez ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasa'nın 14. maddesindeki durumları bu hükmün dışındadır” ibaresini içerdiği kaydedildi.

  Tuncel hakkındaki soruşturmanın seçimlerden önce başladığı, kamu davasının da milletvekili seçilmesinden önce açıldığı vurgulanan kararda, Anayasa'nın 14. ve 83/2 maddelerinin değerlendirilmesi sonucu avukatların Tuncel hakkındaki yargılanmanın durdurulması taleplerinin reddine karar verildi.
  Kararda, Sabahat Tuncel hakkındaki yargılamanın da TBMM Başkanlığı'na yazı yazılarak iddianamenin suretiyle bildirilmesi hükme bağlandı.
  Duruşma, Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için ertelendi.

  İDDİANAMEDEN

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Sebahat Tuncel'in kendisine ait pasaportla yasal yollardan 12 Haziran 2004 tarihinde Habur sınır kapısından Irak'ın kuzeyine geçtiği, örgütün 2004 yılı Temmuz ayında bu bölgedeki kamplarında yapılan PKK/Kongra-Gel/PRD kongresine örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı, 28 Ağustos 2004 tarihinde yurda giriş yaptığı, 5 Kasım 2006'da yasa dışı örgüt mensuplarının Bağcılar'da yaptığı bir toplantı sırasında yakalandığı ifade ediliyor.

  Aynı iddianamede, İbrahim Tekdemir'in de müzisyen olduğu, 3 arkadaşı ile oluşturdukları grupla birlikte yurt dışında çeşitli etkinliklere katıldıkları kaydediliyor.
  İddianamede, Tekdemir'in 2004 yılının Temmuz ayında terör örgütünce Mahmur kampında düzenlenen moral gecesinde konser verdiği ve böylece terör örgütüne yardım suçunu işlediği ileri sürülüyor.

  İddianamede, Tuncel'in “terör örgüt üyesi olmak” suçundan 7,5 ile 15, Tekdemir'in de “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 4,5 ile 7,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı