"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Sabah yorgunluğu önemli olabilir

Sabah yorgunluğu eskiden çok sık rastladığımız bir şikâyet değildi. Son zamanlarda çok fazla kişi- özellikle kadınlar- sabah yorgunluğundan yakınmaya başladı.

Özellikle 40’ını geçen kadınlar arasında bu soruna artık çok sık rastlanıyor. Fizyolojik açından bakıldığında sabah yorgunluğu şaşırtıcı bir durum. Çünkü bütün gece dinlenip ve uykuyla yenilenen bir bedenin ertesi güne adeta bir zıpkın gibi başlaması gerekiyor. Yani olaya fiziki açıdan bakıldığında sabah yorgunluğu akla yatkın bir durum değil. Bu nedenle ciddiye alınması, önemsenmesi, araştırılması lazım.
Tecrübelerimiz bu tür yorgunluğun bedensel olmaktan çok ruhsal olduğunu düşündürüyor. Özellikle depresyonun sık rastlanan bir neden olduğunu biliyoruz. Sabah yorgunluğuna uyku sorunları (bilhassa uyku bölünmeleri), gün içinde sık sık tekrarlayan yorgunluk atakları, odaklanma zorluğu, duygusal eşikte düşme (örneğin aşırı alınganlık, kolay ağlama durumu) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa yorgunluğun depresyonla ilişkili olma ihtimali artıyor.
Yorgunluğa gaz, şişkinlik, hazımsızlık, gezici kas eklem ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma, kramplar eşlik ediyorsa bu ihtimal daha da artıyor.
Sabah yorgunluklarının romatizmal hastalıkların erken dönemlerinde görüleceği biliniyor. Romatoit artroit gibi bazı romatizmal hastalıklarda ilk ve tek işaret uzun süredir devam eden sabah yorgunlukları olabiliyor.
Fibromiyalji’de de sabah yorgunluğuna sık rastlanıyor. Fibromiyalji daha çok kadınlarda görülen, yorgunluğa, gezici ağrılar, depresyon, genel bir bitkinlik ve isteksizlik halinin eşlik ettiği hallerde kullanılan bir tanım. Burada da bazen sabah yorgunluğu ilk ve tek işaret olabiliyor.

Diğer nedenler

Hipotiroidinin de sabah yorgunluğu sebep olabileceği de aklınızda olsun. Eğer gece rahat uyuyamıyorsanız, uyku apnesi, horlama ve benzeri sorunlarınızı varsa bunlarda sabah yorgunluğuna yol açabiliyor.
Akşamları alınan aşırı alkol de sabah yorgunluğunun sebebi olabiliyor. Sabah yorgunlukla birlikte bulantı, iştahsızlık ve safralı kusmalar da varsa alkol kullanımını dikkatle gözden geçirmek gerekiyor. Fazla alkol kullanımına bağlı bu durumlara “ertesi gün sendromu” diyenler de var.
Sabah yorgunluğu gebelerde de sık görülebilen bir sorun. Özellikle hamileliğin ilk 3-4 ayında bazı anne adayları her sabah aşırı yorgun, bitkin, halsiz, isteksiz uyanabiliyor.
Seyrek de olsa böbrek üstü bezi yetersizliği sabah yorgunluğuna yol açabilir. Ama bu son derece nadir bir sebep.
Kısacası sabah yorgunluğu deyip geçmemek lazım. Eğer sık sık tekrarlamaya başlamışsa tıbbı yardım istemek için geç kalmamak gerekiyor. Ama bir kez daha hatırlatalım: Bu tür yorgunlukların çok ama çok önemli bir kısmı ruhsal kaynaklı ve özellikle de gözden kaçmış ya da başlangıç halinde bir depresyonla ilişkili oluyor.

Magnezyum desteği ne işe yarar

Eğer magnezyumunuz şu veya bu nedenle azalmadı ise destek olarak magnezyum almanızın bir gereği yoktur. Bununla birlikte kas kramplarından yakınanlar magnezyum desteğinden fayda görebiliyor.
Magnezyum kemik için de önemli bir mineral. Yeşil yapraklı sebzeler yeteri kadar alınıyorsa magnezyum eksikliği pek görülmüyor. Eksikliğine daha ziyade yaşlılarda, idrar söktürücü ilaçları kullananlarda, alkoliklerde, beslenme bozukluğu olanlarda rastlanıyor. Kısacası herkesin kendi başına magnezyum desteği alması anlamsız. Kemik erimesini dengelemek amacıyla koruyucu kalsiyum alırken beraberinde magnezyum ve çinkonun alınması mümkün ama şart da değil.
Düzenli kalsiyum+magnezyum desteği kemik erimesi riskini de azaltıyor. Prensip olarak bu desteğe kanınızda magnezyum seviyenizi ölçtürmeden başlamanızı önermem. Doktor kontrolü olmadan kullanılmasını da tavsiye etmem. Özellikle kramplar, el ayak uyuşmaları, yorgunluk, stres gibi sorunlarda bu destekten faydalanılıyor ama mutlaka doktor önerisiyle ve doktor kontrolü altında...
X