Gündem Haberleri

  Saatlerde kuartzın kullanılıyor olmasının sebebi nedir?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 14:57 | Son Güncelleme:

  Kuartz, kum ve oksijenden oluşan doğal bir mineral. Peki, bunun sebebi nedir? Neden saatlerde kuartzın kullanılıyor? İşte cevabı..

   Kuartz, kum ve oksijenden oluşan doğal bir mineral. Beyaza yakın, temiz bir görüntüsü olan bu mineralin saatlerde kullanıldığını sıkça duyarız. Peki, bunun sebebi nedir? Seramik ve kuartz kristalleri gibi bazı materyaller, mekanik aksamlarda kullanıldıklarında elektrik üretme gücüne sahipler. Basınçsal elektrik denilen bir yöntemle voltajı mekanik gerilime çevirebiliyorlar.

  Tabii bunun tam tersi de mümkün. Kuartz kristalleri, tam bir kesinlikle frekans standardını koruyabilir. Bu da, saatin hareketlerini kontrol ederken hiç yanılmadığı, hassas bir ölçümle, zamanı her zaman doğru gösterebildiği anlamına geliyor. Kuartz sadece saatlerde değil, radyolar, mikroişlemciler ve daha birçok teknolojik uygulama alanlarında tercih edilen bir mineral. Ama elektronik aletlerde kullanılan kuartz, genelde laboratuarda üretilmiş olup aslının frekansı değiştirilmiş olan sentetik bir kopyasından ibaret.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı