Gündem Haberleri

  Saat saat operasyon

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerindeki ölüm orucunu sona erdirme operasyonu, önceki geceyarısı saat 24.00'te başladı. Ankara'nın talimatıyla düğmesine basılan sahur operasyonunun sonraki adımları da saat saat şöyle gelişti:

  01.00: Acil tebligat yapılarak göreve çağrılan polisler emniyet birimlerinde toplandı. Cezaevlerinde görevli jandarma teyakkuzda beklerken, jandarma komutanlıkları takviye güç hazırladı.

  01.30: Operasyonda görevli polisler emiyet birimlerinden, komandolar da birliklerinden çıkarak cezaevlerine hareket etti.

  02.00: Operasyon yapılacak cezaevlerine giden tüm yollar güvenlik güçlerince tutuldu. Şüpheli kişiler gözaltına alındı. Çok sayıda zırhlı araç ve panzer cezaevlerine yöneldi.

  02.30: Cezaevlerinin çevresi, robacop timler ve Çevik Kuvvet ekiplerince sarıldı. Dışında kuş uçurtulmayan cezaevlerinin içine de jandarma mevzilendi ve operasyon için hazırlığa başladı.

  03.30: İtfaiye araçları ve ambulanslar cezaevlerine sevkedildi.

  04.00: Bazı cezaevlerinde suların ve elektriklerin kesilmesiyle eylemciler, operasyon hazırlığını farketti ve kargaşa başladı. Koğuşlarda müdahaleyi engellemek eylemciler için barikatlar kurdu.

  04.30: Hazırlanan operasyon planına göre, koğuşlara girecek komandolar görev yerlerine ulaştı, tüm hazırlığı yaparak işaret beklemeye başladı.

  05.00: İşaret verildi, komandolar koğuş kapılarına dayandı. Birçok cezaevinde direnişle karşılaşıldı. Kapılara eşya yığarak barikat kuran eylemciler, koğuşlardaki yatakları ateşe verdi. Eylemcile içeriye girmeye çalışan askerlere kırık cam parçaları, sopalar ve tutuşturdukları bez parçalarını atmaya başladı.

  05.30: İtfaiye köpük ve su sıkarak yangınları söndürmeye çalışırken, bazı cezaevlerinde barikatı aşmaya başaran askerler koğuşlara girdi. Buca ve Çanakkale'de ise askerler çatıdan girmeyi denedi.

  06.15: Uşak E Tipi Cezaevi'nde denetim sağlandı. Ölüm orucu eylemi yapan 4 kadın müdahale edilerek hastaneye kaldırıldı.

  06.30: Buca E Tipi Cezaevi'nde de komandolar, ölüm orucu eylemi yapan 5'inci koğuşlara, bunlara destek verenlerin bulunduğu 4'üncü koğuşu denetim altına aldı. Aynı saatte Aydın E Tipi Cezaevi'nde operasyon başlatıldı.

  07.00: Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde operasyon yapan çatıdaki askerlere içerden 2 el silan atıldı. Aynı saatte, Buca E Tipi Cezaevi'nde operasyon tamamlandı ve ambulanslar, 6 tutukluyu Atatürk Eğitim Hastanesi'ne götürdü.

  07.30: Müdahale haberini televizyonlardan öğrenen çok sayıda tutuklu ve hükümlü yakını cezaevlerine akın etti.

  07.45: Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde tüm koğuşlara müdahale eden güvenlik güçlerine C Koğuşu'ndan 3 el daha ateş edildi.

  08.30: Buca'daki operasyonun başarıyla tamamlandığını açıklayan Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Feyyaz Alev'i askerler alkışladı. Aliağa'dan gelip operasyon yapan komandolar daha sonra marş söyleyerek cezaevi bahçesinde uygun adım yürüdükten sonar biliklerine döndü.

  09.00: Eylemcilerin güvenlik güçlerine ateş açtığı Çanakkale Cezaevi'nden ilk ambulans çıktı ve eylemcilerin hastaneye sevki başladı.

  09.30: Aydın E Tipi Cezaevi'ne koğuş duvarı delinerek girildi, ‘ölüm orucu’ yapan 6 kişiyle, açlık grevi yapan 2 kişi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı, eylem sona erdirildi.

  11.10: Sert direnişle karşılaşılan Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde, gaz bombası atılarak eylemcilerin barikat kurduğu malta adı verilen bölüme ulaşıldı.

  11.30: Ceyhan E Tipi Cezaevi'nde operasyonu ara verildi. İş makinaları getirilerek bi dizi hazırlık yapıldı.

  13.30: Ceyhan'da operasyon yeniden başlatıldı. Saat 14.30'da koğuşlara girilerek eylemcilere müdahale edildi, eylem sona erdi.

  13.59: Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde içerden askerlere iki el ateş edildi. Asker kum torbasıyla çelik kalkan istedi.

  14.10: Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde askerlere molotofkokteylleri atmaya başladı. Jandarma da uyarı atışıyla karşılık verdi.

  14.53: Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde direnişçi mahkûmlar yeniden ateş açmaya başladı. Jandarma üst kattaki penceereden uyarı ateşi açarken, eylemciler bu kez seri atışa başladı. Silah sesleri yarım saat sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı