Ege Haberleri

EGE

  Saat krizi tırmanıyor

  Mehmet ÇİL / DATÇA, (DHA)
  21 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ağustos 2009 - 22:59

  Datça Belediye Başkanı CHP’li Şener Tokcan, tatilcilerden ve turizmcilerden tepki gören eğlence yerlerinin kapanış saatlerinin öne çekilmesi konusunda geri adım atılmayacağını, encümenin herhangi bir değişikliğe gerek olmadığına karar verdiğini belirtti.

  Tokcan, makamında basın toplantısı düzenledi, işyeri sahiplerinin tepkilerini nezaket sınırlarını zorlayan açıklamalar olarak değerlendirdi. Öfkeli bir kalabalıkla belediyeye gelinmesini uygun bulmadığını belirten Tokcan, "Hak aramanın da herkes tarafından kabul edilebilir şekilde yapılması gerekir. Datça’da sıkıyönetim ilan edilmiş değil, liman çevresinin barlar sokağı gibi algılanmaması gerekiyor. Liman, Datça’ya çok önemli turizm girdisi bırakıyor. Buraya günde 40-50 tekne geliyor" dedi.

  Yat limanı çok amaçlı

  Başkan Tokcan, yat limanının çok amaçlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

  "Burası öncelikle gezi alanı. Çay, kahve içme yeri. İki duble alkollü, alkolsüz denize karşı içki içme yeri. Yani olaya sadece eğlence amacıyla baktığınızda liman elbette yetersiz. Ama adı üstünde liman. Zaten limanın dışında kalan yerleri 01.00’de kapatırken limanı 02.00’de tuttuk. Ancak, yatta kalan insanların da sükunete ihtiyaçları var. Yatların buraya gelmesini istemiyorsak, kararı değiştirelim. Liman bölgesi aynı zamanda mesken bölgesi. Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Orada anarşi çıkmasını önlemek istiyoruz. Yatlar orada olduğu sürece, saatleri değiştirmeyeceğiz. Yatlar ayrılırsa, gece 03.00’de kadar yapalım. Yat turizmini de düşünmek zorundayız."

  Çevre Sağlık Sorumlusu Nurcan Serin de Çevre ve Orman Bakanlığı’nın gürültü konusunda valililiklere yetki verdiğini hatırlattı, "2008 yılında Muğla Valiliği müzik yayının 23.30’da kesileceğini kararlaştırdı. Bu yıl ise valilik, Mahalli Çevre Kurulu kararını iptal ederek, her belediye kendi bölgelerinde sınırlama yetkisi verdi" dedi.

  Karara tepkiler dinmiyor

  Merkezi Marmaris’te bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ turizm sezonunun zaten kısa olduğunu ibelirterek, " Gürültü var diye, yaptığımız turizmi baltalama şansımız yok. Datça’da turizm iki ay gibi kısa bir süre. Eğer burasını turizm bölgesi olarak seçmişsek ve turizm yapmak istiyorsak gereğini de yerine getirmek zorundayız. Tatile gelen insanlara istediği eğlence ortamını sağlamalıyız. Deniz kenarlarında eğlence yerlerine yakın oturanlar, eğlenceye karşı iseler arka taraflara taşınmalıdır. Çünkü biz denizi başka tarafa taşıyamayız" diye konuştu. Havanın ancak saat 21.00-21.30 sıraları karardığını vurgulayan Özbozdağ, "İnsanlar gece saat 22.00’den sonra duşunu alıp giyinip kuşanıp dışarı çıkıyor. Gece 22.30, 23.00 sıraları ancak eğlence yerlerine gidiyor. Tatile gelen, gece eğlenmek istiyor. Bu en doğal hak. Ama biz tercihimizi değiştirirsek; doğa turizmi, yayla turizmi ya da kültür turizmi gibi çeşitler yaparsak, o zaman eğlence turizmi otomatikman önemini yitirecektir. Bugünkü şartlarda, yüzde 95 ağırlıklı eğlence turizmi yapıyorsak bunun koşularını uygulamak zorundayız ve bundan kimsenin de yakınmaya hakkı yoktur" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı