"Nil Karaibrahimgil" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nil Karaibrahimgil" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nil Karaibrahimgil

Saat gece yarısı 00:43’te, Symi adasından denize atladım

Üstelik hiçbir şeyden kaçmıyordum, tam tersi yakalayandım.

Hiç sarhoş değildim, tam tersi üç gözüm de cin gibi ayıktı. Suda sadece kafam kalıcak, bedenim silinicek sanıyordum, öyle olmadı. Kollarım bacaklarım kaybolmadı. Sudan bana, biz de burdayız dediler. Çırptım salladım onları. Ne güzel sağlıklıydım, sevdiğim insanlar vardı, hafif üşüyordum. Hayat bir rüyaydı. Ben derin uykudaydım. ıyi uykulardaydım.
Bugün konuştuğumuz şeyler, saçma geliyordu. Hepsine tek tek cevap veriyordu, gece yarısı içimde program yapan fırlama biri. Sevdiği şarkılar başkaydı onun. Depresifliği serçe parmağıyla kaldırabilirdi mesela o. Ben yapamam. Ben mutluluğumdan utanamadım hiç. Saklayamadım hiç. Küçülmedi bir türlü kahkaham. Ayıp mıydı bu ülkede koca koca bakmak? Koca koca gülmek? Mutlu şarkılar yazmak arada sırada. Hah, işte tam da bunu konuşmuştuk Çağla’yla. ‘Biz Türkler ne acayip insanlarız. Kocaman ağır lafları sarfediveririz. Taşımaya çalışırız. Dramatize etmezsek, yaşamaz gibi oluruz.’ ‘Evet gerçekten, sen hiç İngilizcede ‘beni yak kendini yak, her şeyi yak’ diye şarkı duydun mu? Ya da ‘ölümü gör’ diye günlük bir laf, ‘gebertirim seni’ diye sevmek...’ Sonra buldukça bulduk. şaşırıp durduk. Sahi, biz bugüne kadar bu kadar ağır laflar duyup da, nasıl toparladık hayatı bilmiyorum. Eşlik ettiğimiz şarkı sözleri, sevgilimizle yazışmalarımız, ağzımızdan öylesine çıkıveren laflar ne kadar kesici. Bir an üzüldüm, kesin ruhlarımızı kamburlaştırıyordur bu diye. ınsanın ayağına kelimelerden daha fazla dolanan bir şey olamaz.
Ayıptır denmez. Mutluyum denmez. Çok şükür iyi kazanıyoruz denmez. Saklamayı öğrettiler bize. Biz mutsuz olanın ve güçlük çekenin yanındayız, sonuna kadar. Keşke öyle olmasaydı. Mutsuz insanlara daha fazla faydamız olurdu o zaman. Duydunuz mu son araştırmaları? Tanıdığınız extra her mutlu insan, mutluluğunuzu yüzde beş arttırıyor, oysa ki her extra beşbin doların mutluluğa katkısı yüzde iki. Nolur yani, konuşurken daha az yüklensek, mutluysak söylesek, ya da sadece olsak...
Gece yarısı 01:07’de sudan çıktım. Oturup bütün bunları yazıcaktım. Muhakkak bana hak veren olurdu. Belki extradan birinin yüzde beşi olurdum.
Hah, duydunuz mu biri daha suya atladı gece gece. O da bunları düşünecek şimdi.

X