Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saat ayarı değişecek

  15 Mayıs 2012 - 09:01Son Güncelleme : 15 Mayıs 2012 - 11:27

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı saatte boylam ayarına geçmeyi planlıyor. Türkiye’nin batısında kış aylarında günlerin kısalacak olması nedeniyle mesai saatlerinin başlangıcı karanlık havaya denk gelecek.

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin saatini ayarladığı GMT+2 olarak tanımlanan 30. boylamdaki referans meridyeninin GMT+3 olarak tanımlanan 45. boylama alınmasına ve yaz saati uygulamasının tamamen kaldırılmasına ilişkin yasa tasarı taslağı hazırladı. Buna göre, Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle saat farkı bir saat artarken, Doğu ülkeleriyle arasındaki fark ise azalmış olacak. Düzenlemeyle özellikle Türkiye’nin batısında kış aylarında günlerin kısalacak olması nedeniyle mesai saatlerinin başlangıcı karanlık havaya denk gelecek.

   

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı taslağına ilişkin Bakanlar Kurulu’na sunum yapıldı. Tasarı taslağına göre 1925 tarihli Günün Yirmi Dört Saate Taksimine İlişkin Yasa’da değişiklik öngörülüyor. Buna göre mevcut yasada yer alan “Grinviç’e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti’nin saatleri için esas alınır” ifadesi “Grinviç’e göre kırk beşinci derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır” diye değiştirilecek. Böylece saat hesaplamasında İzmit’in üzerinden geçen 30. boylam (GMT+2) yerine Iğdır’dan geçen 45. (GMT+3) boylam esas alınacak. Bu durum da 60 dakikalık saat farkının oluşmasına neden olacak. Tasarı taslağına göre Bakanlar Kurulu’nun başlangıç ve bitiş tarihlerini belirlediği yaz saati uygulamasına da son verilecek. Türkiye’nin referans meridyeninin 45. boylama alınmasıyla birlikte daha önce hiç saat farkı olmayan Doğu Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasında 1 saat, daha önce 1 saat fark olan Orta Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasında iki saat ve daha önce 2 saat fark olan İngiltere’yle saat farkı 3’e çıkacak. Suudi Arabistan, Irak ve İran gibi ülkelerle ise hiçbir saat farkı kalmayacak.

   

  Güneş doğmadan

   

  Sunumda dünya üzerinde yaz saati uygulaması yapan ve yapmayan ülkelere de yer verilirken, yaz saati uygulamasının gece ve gündüzün eşit olduğu ekvator ülkelerinde hiç uygulanmadığına, Asya ve Doğu ülkelerinde uygulamalardan vazgeçildiğine ve son olarak Avrupa ve Amerika kıtalarında genellikle yaz saati uygulamasının yapıldığına dikkat çekildi. Sunumda değişiklik ile 45. boylam esas alındığında Ankara için mesai saatlerinde gün ışığının durumuna ilişkin bir tabloda yer aldı. Buna göre Ankara’da özellikle aralık, ocak ve şubat aylarında güneş saat 08.00’de doğacak ve 17.30’da batacak. Sunumda yer alan Edirne örneğine göre de aralık, ocak ve şubat aylarında güneş saat 08.30’da doğacak, saat 18.00’de batacak. Böylece yurttaşlar sabah saatlerinde henüz güneş tam doğmadan yola çıkmak zorunda kalacak.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 129 Yorum }
  • Ferda Kaya 15.5.2012 11:19:13
   Nüfusun büyük kısmı, sanayi, ticaret Batı'da. Ama saatleri Doğu'ya uyduruyoruz. Böyle saçmalık olur mu? Doğu'da hava erken karardığından dezavantajı vardır. Ama onlar da kışın eksi havalarda yarım saat avantajlı oluyorlar. Batı'dakileri çalışan, çocuk, kar kış, karanlıkta yola dökmek daha mı iyi?
  • harun yenilmez 15.5.2012 10:49:11
   bu gün istanbulda sabah 05.00 te oldu. 5 te 8 e kadar tam 3 saat.hadi 1 saat kahvaltı vs 2 saat gün ışıgında her kes uyudu. oysa ki mesai 8 yerıne 6 da olsa saat 15 te iş bitimi olur .öğleden sonra yaklaşık olarak 5 saat gün ışıgı bıze kalır. gecenin karanlığı uyku ya kalırdı. oysa kı mevcu saat
  • Özay Temrezli 15.5.2012 09:50:27
   Zaman zaman işim gereği polonyaya giderim. O kadar güzel sistemleri var ki inanın Türkiye'de olmasını çok isterim. Polonya'nın Lodz şehrinde hayat sabah 4 te başlamış oluyor ve saat 2 de herkes işini bitirmiş oluyor. Bu sayede hergün ve herkes kendine bol zaman ayırmış oluyor.
  • fatih altan 15.5.2012 08:47:58
   avrupa'dan (veya avrupa'ya) yapılacak naklen yayınlarda da pekçok sorun çıkacağı düşünüldü mü acaba
  • çiğdem eryener 15.5.2012 07:37:01
   4+4le 11 yaşındaki tüm çocukları sabahçı yaptınız şimdi de onları gecenin karanlığında yollara mı dökeceksiniz? sabahçı bir çocuk sabah 6da kalkar ve 6.30 da servise biner haberiniz varmı sizin sayın Zihni Sinir?????Peki servise binemeyen yürümek zorunda olanlar ne yapsın??? evde mi kalsın???
  • MEHMET TİMUÇİN BAYIR 15.5.2012 06:50:52
   İşini bilmeyen çavuşlar ...
   
  HaberlerPokemon GoGuetemalaPokemon Go cinayetiKöprüaskerHarp OkuluKuleli