Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saakaşvili Türkleri elleriyle Erdoğan'a teslim etti

  A.A - DHA - İHA
  13 Ocak 2012 - 10:52Son Güncelleme : 13 Ocak 2012 - 12:48

  Somalili korsanlar tarafından yaklaşık 16 ay önce kaçırılan Malta bandıralı Yunan firmasına ait “MV Olib-G” geminin 3'ü Türk, 15'i de Gürcistan uyruklu olan mürettebatı, kurtarıldıktan sonra İstanbul'a getirildi. Bir tarafta protokol yer alırken, arka tarafta aylar sonra birbirine kavuşan ailelerin sevinci görülmeye değerdi.

  Somali'den havalanan Air Zena Havayolları'na ait uçakla saat 10.10 sıralarında Atatürk Havalimanı'na gelen mürettebat, Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından karşılandı. Somalili korsanların 8 Eylül 2010 tarihinde kaçırdığı geminin mürettebatı, yakınları tarafından da hasretle kucaklandı.

  YURDA DÖNDÜLER / FOTO GALERİ

  ORTAK BASIN TOPLANTISI 

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somalili  korsanlar tarafından yaklaşık 16 ay önce kaçırılan Malta bandıralı Yunan  firmasına ait geminin, 3'ü Türk, 15'i de Gürcistan uyruklu olan mürettebatının  kurtarıldıktan sonra İstanbul'a getirilmesiyle ilgili, “İnanıyorum ki bu özel  olayda sergilenen Türk-Gürcü yardımlaşması, tarihe kardeşliğimizin,  dayanışmamızın bir nişanesi olarak geçecektir” dedi.

  Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ile Somali'den  havalanan Gürcistan Havayolları Airzena'ya ait uçakla saat 10.10 sıralarında  Atatürk Havalimanı'na gelen mürettebatı karşıladıktan sonra Atatürk Havalimanı  Devlet Konuk Evinde Saakaşvili ile basına kapalı görüştü.

  Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın  toplantısında, bugün herkesi mutlu eden bir gelişme çerçevesinde Saakaşvili ile  bir araya geldiklerini ifade eden Erdoğan, “Öncelikle sevgili kardeşlerimizi  karşıladık, şimdi bir aradayız” dedi.

  Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, 8 Eylül 2010 tarihinde Hint Okyanusu'nda  korsanlarca kaçırılan yabancı bandıralı bir gemide çalışan 15 Gürcü ve 3 Türk  vatandaşının o tarihten bu yana rehin tutulduklarını anımsatarak, rehin tutulan  her iki ülkenin vatandaşının 8 Ocak 2012'de salimen serbest bırakılmalarının  sağlandığını, dün öğlen saatlerinde de Kenya'nın Mombasa şehrine salimen  ulaştırıldıklarını bildiklerini söyledi.

  Erdoğan, “Aldığımız bu haberler tabii ki çok sevindirdi, hepimiz için  büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Bu vesileyle bu acı tecrübeyi yaşayanların  hepsine ve ailelerine bir kez daha 'Geçmiş olsun' diyorum. Hükümet olarak, Gürcistan Hükümeti ile değerli dostumla ve kabinedeki  Başbakan ve Dışişleri
   Bakanı ile irtibat halinde olduk. Somali Cumhurbaşkanı ile Somali ziyareti ile de  bunları derinliğine görüştük ve salimen serbest bırakılmalarını sağlamak için de  müşterek olarak büyük bir çaba gösterdik” şeklinde konuştu.

  Olayın başından itibaren bütün olasılıkları değerlendirirek kesintisiz  bir biçimde girişimlerini sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

  “Türk ve Gürcü vatandaşların serbest kalmalarına yönelik gayretlerin bu  şekilde olumlu sonuç vermesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Değerli  dostum Saakaşvili, özel bir uçak göndermek suretiyle tüm kurtulan kardeşlerimizi  bugün itibariyle Kenya'dan buraya getirtti. Bu vesileyle hepinizin huzurunda  kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu özel olayda sergilenen  Türk-Gürcü yardımlaşması, tarihe, kardeşliğimizin, dayanışmamızın bir nişanesi  olarak geçecektir.

   Böyle sevindirici bir gelişme vesilesiyle bir araya gelmekten memnuniyet  duyduğu Saakaşvili ile toplantı öncesi baş başa da bir görüşme  gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü.

  "Görüşmemizde ülkelerimiz arasında her alanda, özellikle son dönemdeki  ikili ilişkilerimiz, çok farklı bir boyutta gelişme arz etmektedir. Gerek siyasi,  gerek askeri, gerek ekonomik ve ticari, gerekse turizm alanında çok farklı bir  ilişki içerisindedir Türkiye ve Gürcistan. Bildiğiniz gibi artık kapılarda  aramızda herhangi bir sorun kalmamıştır. Rahatlıkla nüfus kağıdıyla Gürcistan'dan  dostlarımız Türkiye'ye, Türkiye'den de vatandaşlarımız aynı şekilde Gürcistan'a  geçebilmektedir. Bu tabii aramızdaki ikili ticaret ilişkilerinin çok daha farklı  bir şekilde geliştirmekte. Enerji alanında bizim Gürcistan ile önemli  birlikteliğimiz var. Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı bizler için çok çok önemli. Bunun  yanında şimdi yeni bir adım atıyoruz, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu ağı ki bunu da  inşallah 2013 yılında devreye alacağız. Yoğun çalışmalar devam ediyor ve aramızda  yine Kura Nehri ile ilgili bir baraj çalışması şu anda protokole bağlanmak üzere.  Bu da hızla devam ediyor. Bütün bunlar, Türkiye-Gürcistan arasındaki bağları hele  hele kış mevsiminde örneğin; Türkiye'den Borçka'ya geçiş sıkıntılı olduğu için bu  yeni düzenleme ile Gürcistan tarafından Borçka'ya geçmek için de şimdi TİKA  vasıtasıyla orada bir yol çalışması yapacağız ve böylece Borçka'da geçme imkanını  sağlamış olacağız. Bütün bu adımları atarken bir diğer önemli gelişme de Ahıska  Türklerine yönelik değerli dostum Saakaşvili'nin olumlu yaklaşımları vesilesiyle  onların kendi yurtlarına dönmesi noktasındaki olumlu yaklaşım. İnşallah bu  yıllarca yurtlarından ayrı kalan soydaşlarımızın da oraya dönmesini  sağlayacaktır.”

  Başbakan Erdoğan, kültür varlıkları konusunda yine aynı şekilde  karşılıklı anlayışa dayalı çok önemli adımlar attıkları ve atmaya devam  ettiklerini ve artık iki ülke arasında tutuklu mahkumlar konusunda Saakaşvili'nin  takındığı tavırların bir memnuniyet vesilesi olduğunu ifade ederek, “Ne zaman bu  konuda kendilerinin desteğini istesek, anında kendileri de buna olumlu  yaklaşımlarını göstermişlerdir ve ben bu konularda kendisine, milletim ve şahsım  adına çok çok teşekkür ediyorum. 1,5 yıla yakın zamandır Somali'de korsanlar  tarafından rehin alınmış olan dostlarımıza, kardeşlerimize tekrar 'hoş geldiniz'  ve 'geçmiş olsun' diyorum. Ailelerine de şu anda yaşadıkları mutluluğun daim  olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
    

  ERDOĞAN VE SAAKAŞVİLİ REHİNELERİ BÖYLE KARŞILADI / WEB TV

   

  Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ise sürpriz yaparak konuşmasını Türkçe başladı.

  İşte Saakaşvili’nin konuşmasından satır başları:

  Pek çok lider tanıyorum ama vatandaşına bu kadar önem gösteren başkasını bilmiyorum. Bu çok zorlu bir görev ama siz bunu yapıyorsunuz. Türkiye çok önemli bir devlet. Türkiye bölgesinde lider ve süreçte önemli bir rol oynayan bir lider oldu.

  Barışı sağlamak için Türkiye çok önemli bir rol oynuyor. Türkiye hep pozitif bir rol oynuyor bu süreçlerde. Avrupalı meslektaşlarımızla konuştuğumuzda Türkiye’yi örnek olarak gösteriyorum.

  ARAMIZDA DEMİR PERDE VARDI

  Geçmişte aramızda bir demir perde vardı. Ama artık kimlikle pasaportsuz geçiş yapılabiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı