Gündem Haberleri

  Saadet Partisi'ne ihtar Resmi Gazete'de

  ANKARA (A.A)
  19.10.2005 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi'nin Genel Başkan seçimi için büyük kongresini yasada öngörülen sürede toplamayan Saadet Partisi'ne verdiği ihtar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Necmettin Erbakan'ın genel başkanlıktan ayrılmasının ardından Saadet Partisi'nin Siyasi Partiler Yasası'na (SPY) göre 45 gün içinde genel başkan seçimi için büyük kongresini toplamadığı için ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

  Anayasa Mahkemesi, 20 Temmuz'da verdiği kararda, Genel başkanlığın boşaldığı 29 Ocak 2004'ten itibaren 45 günlük süre içerisinde, genel başkan seçimi için büyük kongresini toplamayan Saadet Partisi'ne, kararın tebliğ tarihinden itibaren 6 ay içinde bu aykırılığı gidermesi için ihtar verilmesini kararlaştırmıştı.

  Öte yandan, Siyasi Partiler Yasası'nın öngördüğü sürede ilk büyük kongresini yapmadığı için Lider Türkiye Partisi'ne, verilmesi gereken bilgi ve belgeleri Anayasa Mahkemesi'ne ve bilgi için de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na vermeyen Sağduyu Partisi'ne ihtar verilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi kararları da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Bu iki partiye de aykırılıkların giderilmesi için 6 ay süre tanındı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı