YALOVA HABERLERİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak:

AA / Erhan ERDOĞAN,Yılmaz Oruç
20 Aralık 2014 - 22:35Son Güncelleme : 20 Aralık 2014 - 22:35

- "Her bir bebek, dünyaya, 7 bin 500 Amerikan doları borçlu olarak geliyor. Hükümet borcun olmadığı gibi bir hava estirmeye çalışıyor"

AA / Erhan ERDOĞAN,Yılmaz Oruç

YALOVA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Her bir bebek dünyaya 7 bin 500 Amerikan doları borçlu olarak dünyaya geliyor. Hükümet borcun olmadığı gibi bir hava estirmeye çalışıyor" dedi.

Kamalak, Saadet Partisi 5. Olağan Yalova İl Kongresi'ne katıldı. Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen kongrede partililere seslenen Kamalak, Türkiye'nin ekonomik anlamda iyi bir durumda olmadığını öne sürerek, "Üretmeyen bir ekonomi, yatırım yapmayan bir ülkenin fakirliği yenmesi, işsizliğin üstesinden gelmesi mümkün mü? On yılı değil yirmi yılı düşünün. Milli Görüş'ten başka bu ülkede ağır sanayi, yerli sanayi, milli sanayi diyen var mı, yok. Üretim yapmadan milli geliri nasıl arttıracaksınız? Fabrikaları kurmadan, hele hele eldeki fabrikaları satarak gençlere nasıl iş imkanı bulacaksınız?" diye konuştu.

Türkiye'de işsizlik oranlarının arttığını ifade eden Kamalak, şöyle konuştu:

"10 yıl önce Türkiye'deki işsizlik oranı yüzde 6,6'ydı, şimdi yüzde 10,5. Sürekli artıyor. İktidar sahipleri IMF'ye olan 23 milyarlık borcu ödedik diye övünüyorlar. Tabiri caizse yeri göğü titretiyorlar, kükrüyorlar. İyi de şu 10 yıl içerisinde sadece dış borca ilave ettiğin 306 milyar dolardan ne haber? Onu karıştırmayın diyorlar, neden? Siz iş başına geldiğinizde 80 küsur yıllık Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dış borcu 129 milyar dolardı. Şimdi dış borç 450 milyar dolar. Bundan ne haber, yok. Toplam dış borç, devlet borcu sıcak parayı da hesaba katarsak 800 milyar dolar. Ne haber? Henüz doğmamış bebeler, borçlu olarak dünyaya geliyor. Her bir bebek dünyaya 7 bin 500 Amerikan Doları borçlu olarak geliyor. Hükümet borcun olmadığı gibi bir hava estirmeye çalışıyor. Efendim, 'IMF'ye olan borcu kapattık' diyor. İyi de IMF'ye olan borç devede kulak bile değil."

TBMM'de bütçe görüşmelerinin yapıldığını hatırlatan Kamalak, "Bütçenin kalemlerine bakın. Borçlar hanesinde faiz karşılığı, meblağ olarak faiz ödeneği olarak tam 54 milyar lira ödenek konulmuştur. Şu anda görüşülmekte olan bütçede. Peki borç yoksa bu faizi kime ödeyeceksin? Neyin karşılığı bu? Öbür taraftan bakıyoruz, 12 yıllık süre içerisinde tam 600 milyar lira faiz ödenmiştir. Bu seneki ile yuvarlak 650 milyar lira faiz ödeniyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Divan Başkanlığı'nı eski Çevre Bakanı Ziyaettin Tokar'ın yaptığı kongreye tek aday olarak katılan Celal Korkmaz, il başkanlığına seçildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yalova haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Yalova haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Ağustos 2017, Pazar
 • İmsak
  04:19
 • Guneş
  06:11
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:03
 • Yatsı
  21:39
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı