S&P: Türkiye’nin ekonomik görünümü belirsiz

Hürriyet Haber
12 Eylül 2013 - 01:26Son Güncelleme : 12 Eylül 2013 - 00:45

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) yayımladığı “Avrupa’daki Gelişmekte Olan Ülkeler Değerlendirme Raporu”nda, Türkiye’nin ekonomik görünümünü belirsiz göründüğü yorumunu yaptı.

2016 yılına kadar Macaristan ve Türkiye dışındaki Avrupa’daki gelişmekte olan ülkelerin mali politikalarında daha fazla bir daralma öngördüğünü kaydeden S&P raporunda, Avrupa’daki gelişmekte olan ülkelerin reytinglerinin, kriz sonrasındaki yeniden dengeleme ile istikrar kazandığını, fakat büyümedeki risklerin aynı şekilde devam ettiğini ifade etti. Raporda, şunlar belirtildi:

SEÇİMİN ETKİSİ

Türkiye’de büyümenin 2013 yılının geri kalanında yavaşlamasını beklendiği dile getirilen raporda, Türkiye’de seçim takviminin, zayıflayan büyüme görünümü ve genişleyen cari açığın bütçe açığını 2013 ve 2014’te yüzde 3’e doğru çıkmasına yol açabileceği ifade edildi. Raporda, şu tespitlere yer verildi: “Türkiye’nin ekonomik görünümünü belirsiz görüyoruz. Reel faizlerin artışı, zayıflayan kredi büyümesi, kurda değer kaybı, Türkiye’nin büyüme projeksiyonlarında aşağı yönlü risklere işaret ediyor. S&P’nin Türkiye’nin ekonomik büyümesine ilişkin projeksiyonu 2013 için yüzde 3, 2014 için yüzde 3,6. Yeniden dengelenme trendinde Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek GSYH’nin yüzde 5’ini geçen cari açıkları ile istisna teşkil ediyor. Kurda değer kaybını yansıtacak şekilde Türkiye’de cari açığın biraz daralmasını bekliyoruz.”Raporda, ayrıca, “Türkiye için tahminlerimizi, Fed’in şu ana kadar yürüttüğü uyumlu bir para politikası tutumundan çıkışına bağlı olarak hassas bir şekilde yürütmekteyiz” denildi.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı