S&P: Reformlar sürerse not artar

A.A.
21 Ağustos 2006 - 11:41Son Güncelleme : 21 Ağustos 2006 - 11:42

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's Türkiye analisti Faruk Soussa, ”Ekonomideki yapısal reformların sürdürülmesi, Türkiye'nin reyting notunu da olumlu etkiler” dedi.

Faruk Soussa, Türkiye ekonomisindeki son gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Reyting kuruluşlarının, ekonomideki kalıcı önlemler ve yapısal reformlara daha çok dikkat ettiğini belirten Soussa, ekonomideki yapısal reformların devam ettirilmesine çok önem verdiklerini ifade etti.
Türkiye ekonomisinin, geçtiğimiz aylardaki küresel mali sarsıntıdan en çok etkilenen piyasalar arasında yer aldığının altını çizen Soussa, ABD başta olmak üzere büyük merkez bankalarının faiz oranlarını yükselterek küresel likiditeyi daraltmasının sermaye çıkışına neden olduğunu, gelişmiş ülkelerdeki yüksek faiz beklentisinin de yatırımcıları gelişmiş ülkelere yönelttiğini kaydetti.

PİYASALARDAKİ GEÇİCİ RAHATLAMA

Uluslararası piyasalardaki sarsıntının ardından, piyasaların son zamanlarda yeniden durulmaya başladığını belirten Soussa, “Uluslararası piyasalardaki çalkantının hafiflemesi, Türkiye ekonomisine geçici, kısa vadeli bir rahatlama sağlayacak” diye konuştu. Soussa, Türkiye ekonomisindeki son zamanlarda görülen rahatlamanın uluslararası piyasalardaki çalkantının hafiflemesi ve buna paralel olarak sermaye girişinden kaynaklandığını vurguladı.

YAPISAL REFORMLARIN SÜRDÜRÜLMESİ

Saussa, şunları kaydetti. "Türkiye'yi, orta ve uzun vadede kırılgan hale getiren ekonomideki dış dengesizlikler ise halen devam ediyor. Ekonomideki dış dengesizlikler kırılganlığın devam etmesine neden oluyor. Türkiye'nin, kırılganlığının azalması ve dış çalkantılardan daha az etkilenmesi için yapısal reformlara mutlaka daha çok önem vermesi gerekir, kalıcı istikar ancak böyle sağlanır. Türkiye son yıllarda, yapısal alanda önemli adımlar attı ve ilerleme sağladı. Ancak halen yavaş devam eden yapısal reformların hızlandırılarak sürdürülmesi gerekir.”

Standard and Poor's, Türkiye'nin kredi notunu BB(-) düzeyinde tutuyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı