S&P’nin kararı piyasaları aşağı çekti

hurriyet.comtr/EKONOMİ
16.01.2012 - 09:58 | Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un bazı euro bölgesi ülkelerinin kredi notunu düşürmesi ile Yunanistan hükümeti ve kreditörler arasında yürütülen görüşmelerin çıkmaza girmesi, küresel piyasaları aşağı çekti.

Ancak kurumun kararının piyasalarda büyük düşüşler yaratmadığı görüldü.    

 

Asya’da borsalar günü yüzde 1’in üzerinde değer kaybıyla kapattı.  Tokyo Borsası'nda Nikkei 225 Endeksi yüzde 1,43 düşüşle8.378,36 puandan günü tamamladı. 

 

Avrupa'da borsaların açılışları da düşük oldu. İtalya yüzde 0.62, Londra yüzde 0.25, Frankfurt yüzde 0.37'lik düşüşle Pazartesi gününe başladı.

 

Standard & Poor's'un kararının ardından euro düşüşünü ikinci güne taşırken yen karşısında da 11 ayın düşüğüne geriledi.

 

Diğer yandan euro, dolar karşısındaki 6 haftalık düşüşünü sürdürüyor. Euro/dolar paritesi yüzde 0.25’lik düşüşle 1.2648 seviyesinden işlem görüyor.

 

ABD ham petrolünün Şubat ayı teslimi varil fiyatı bugünkü işlemlerde 99 dolar ve Londra Brent tipi ham petrolün Şubat ayı teslimi varil fiyatı 111 dolar seviyesinde işlem görüyor.

       

YUNANİSTAN BAŞBAKANI: İKİ PLAN VAR

Diğer yandan göreve geldikten sonra ilk kez konuşan Yunanistan Başbakanı Lucas Papadimos, ülkenin eurodan çıkıp, drahmaya geri dönme gibi bir seçeneği bulunmadığını belirtti.

  

   

 

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı