Gündem Haberleri

  S&P: Kuzey Irak’a operasyon Türkiye’nin notunu etkilemez

  Hürriyet Haber
  18.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kredi derecelendirme şirketi Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunun Kuzey Irak’a operasyon yapılma olasılığından kısa vadede etkilenmeyeceğini belirtmekle birlikte, "Olası bir operasyon, piyasalara dönük güven kirizini tetikleyebilir" değerlendirmesi yaptı.

  ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunun Kuzey Irak’a yapılacak olası bir sınır ötesi operasyondan kısa vadede etkilenmeyeceğini ancak, Türkiye’nin dış dengesizliklerinin, piyasalarını yatırımcı güvenindeki dalgalanmalara açık hale getirdiğini belirtti.

  OLASI DALGA KISA SÜRER: S&P’den yapılan açıklamada, "Kuzey Irak’a olası bir operasyon, özellikle de ABD-Türkiye ilişkilerinin zaten gergin olduğu bir dönemde bu tarz bir (yatırımcı) güveni krizi tetikleyebilir" denildi. Ancak, S&P, ABD ile ilişkilerin daha da kötüleşmesi halinde bile olabilecek bir piyasa dalgalanmasının kısa süreceğini ve Türkiye’nin temel ekonomik göstergeleri üzerinde etkisinin asgari düzeyde kalacağını ifade etti.

  YÜKSELEN PİYASALARIN NOTU: S&P Kredi Derecelendirme Komitesi Başkanı John Chambers, yükselen piyasalara ilişkin yeni raporunda, yükselen piyasaların kredi notlarının artmasının beklendiğini belirtti. Chambers, güçlü küresel büyüme, artan mal fiyatları, düşük reel faiz oranları ve büyük para akımlarının bu piyasalardaki temel durumu iyileştirmeye katkıda bulunduğunu söyledi.

  İÇ KREDİLER AŞIRI BÜYÜDÜ: Yükselen piyasalara yönelik sermaye akımlarının rekor düzeye ulaştığına işaret eden Chambers, buna karşın "Eğer bir Aşil’in topuğu varsa bu da yükselen piyasaların bankacılık sistemleridir" ifadesini kullandı. Chambers şöyle devam etti: "Birçok ülke, IMF’nin finansal sektör değerlendirmelerine tabii olmuş ve Basel Bankacılık Denetleme Komitesince belirlenen birçok temel bankacılık ilkelerini benimsemiş olsa da, bu ülkelerin çoğunda iç kredi aşırı bir büyüme gösterdi."

  TÜRKİYE’NİN DAHİL OLDUĞU GRUP: Financial Times gazetesine de yansıtılan S&P raporunda, iç kredilerin GSYİH’ya oranında çok büyük artışların kaydedildiği ülkeler arasında Türkiye de sayıldı. Raporda "Bulgaristan, Hindistan, Kazakistan, Rusya, Sırbistan, Güney Afrika, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam’da GSYİH’a oranı olarak iç kredinin büyük artışlar gösterdiği" belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı