Dünya Haberleri

DÜNYA

  S.Denktaş: Kıbrıs'ta barış engellendi

  Hürriyet Haber
  25 Nisan 2004 - 00:07Son Güncelleme : 25 Nisan 2004 - 00:07

  KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, ''Kıbrıs'ta barışın, Kıbrıs Rum halkının barış ve çözüme hazır olmaması nedeniyle engellendiğini'' belirtti.

  Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, referandum sonuçlarını değerlendirdi. ''Kıbrıs Türk halkının geleceğiyle ilgili son derece önemli bir virajı başarıyla kazasız bir şekilde atlattığını'' ifade eden Denktaş, oylama sonrası kutlamalar için de bu olgunluğun devam etmesini diledi.

  Yaşanan sürecin, kendi içlerinde bir yarış olmadığını, çözüm süreci olduğunu ve sonuca ulaşılamadığını kaydeden Serdar Denktaş, ''Kıbrıs'ta çözüm, Rum halkının barış ve çözüme hazır olmaması nedeniyle engellendi. Bunun bilinciyle hareket etmek lazım'' dedi.

  Referandumdan beklenen sonucun çıktığını ifade eden Serdar Denktaş, ''Çözüm isteyenler bu akşam kutlamalar yapıyor. Ama ben neyinkutlamasının yapıldığını anlamakta güçlük çekiyorum'' diye konuştu.

  Önlerinde, yarından başlayacak yeni bir süreç olduğunu ve bu süreçte yeni bir çözüm iklimini oluşturacak adımlar atmaları gerektiğini söyleyen Serdar Denktaş, kendi içlerinde, Türkiye, Rum tarafı, BM ve AB ile bu iklimin yaratılması için temas etmeleri gerektiğini ifade etti.

  Rum tarafındaki sonucun, Rum halkının çözüme hazır olmadığı ve Kıbrıs Türk halkı ile eşit çözüm istemediğinin kanıtı olduğunu belirten Denktaş, ''(Sonuç) Barışı engelleyenin başka yerde olduğunun göstergesi. Bütün dış baskılara rağmen, Cumhurbaşkanı'nın (Rauf Denktaş) bazı konulardaki haklılığının da göstergesi'' dedi.

  Kıbrıs Türkünün ''evet'' ve ''hayır'' diye ikiye ayrılmaması gerektiğinin altını çizen Serdar Denktaş, yarın öğleden sonra hükümet ortağı ile biraraya gelerek yeni durumu değerlendireceklerini belirtti.

  Referandumda ''hayır'' dediği için pişman olmadığını kaydeden Serdar Denktaş, çözümü Kıbrıslı Türklerle Rumların bulacağını, önümüzdeki haftadan itibaren Rum liderliği ile temas etmeleri gerektiğini söyledi.

  Serdar Denktaş: AKP'ye tepki için "hayır" oyu verdim

   

  KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, referandumda "AK Parti'nin yaptığı açıklamalara tepki nedeniyle 'hayır' oyu kullandığını" açıkladı.

  Serdar Denktaş, Lefkoşa'da Bayraktar Türk Maarif Koleji'ndeki 64 no'lu sandıkta oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, ''Güzel bir gün başladı, inşallah güzel bir gün olarak da bitecek. Bütün temennimiz, geçmişte bütün seçimlerimizde olduğu gibi, son derece büyük bir demokratik olgunluk içerisinde bugünün de bitmesi'' dedi.

  Bakan Denktaş, bugünün milat olduğunu ve pazartesinden itibaren Kuzey Kıbrıs'ta hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, çok farklı bir döneme girileceğini söyledi.

  Sonuçların akşam erken saatlerde belli olacağını ifade eden SerdarDenktaş, ''Rum tarafındaki ortam dünkü gibiyse oradan bir 'hayır' çıkma beklentisinin devam edeceğini'' kaydetti. Denktaş, ''Kıbrıs Türkhalkı bütün iyi niyetine ve kendi iradesine rağmen, komşunun iradesi nedeniyle yine çözüme ulaşamayacak. Ama bu bir son değildir'' dedi.

  Serdar Denktaş, referandumda bir taraftan veya iki taraftan da ''hayır'' çıkmasıyla Annan planının ortadan kalkacağını, ancak görüşmenin ve çözüm arayışlarının devam edeceğini kaydetti.

  Referanduma katılımın yüksek olacağını beklediğini belirten Denktaş, ''Oyunuzu ne yönde kullandınız?'' sorusu üzerine, ''Oyumu, AKParti'nin yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle, nasıl bir tepki oyu kullanacağımı dün açıklamıştım. O doğrultuda da kullandım'' dedi. ''Tepkiniz 'hayır' yönünde mi?'' sorusuna ise Serdar Denktaş, ''evet''karşılığını verdi.

  ŞİKAYETİM PLANA DEĞİL YÖNTEMLERE

  Serdar Denktaş, şöyle devam etti:

  ''Olaylar öyle bir geliyor ki, burada kendi halkımıza, kendi tarihimize hakaret ediliyormuş gibi hissediyoruz. Bunu hak etmiyoruz en azından. Dolayısıyla ben o tepkimi gösterdim. Sonuca etkisi olur olmaz, o ayrı bir hikayedir. Dün akşam yapılan açıklamaları da dinledim, onlara herhalde daha uygun bir saatte cevabını vereceğim. Çünkü ben katkı da koyduğum, değişmesi, düzelmesi için uğraş verdiğim bir planla ilgili nelerin eksik olduğunu söyleme hakkına sahibim. Ancak 'hiç şikayeti yoktu ne oldu şimdi?' gibi sözleri de hak etmiş değilim. Çünkü şikayetim plana değil, yöntemlere idi.''

  Rum tarafının tutumunu da değerlendirmek durumunda olduğunu ifade eden Serdar Denktaş, ''İki tarafın isteksizliği bu kadar ortada iken, varılacak bir anlaşmanın çalışabilir olması da o kadar zor olurdu'' dedi.

  KARASULARI KONUSU

  Serdar Denktaş, bir gazetecinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün, 23 Nisan resepsiyonunda, ''Annan planı içinde yer alandüzenlemelere, savaş gemilerinin Kıbrıs karasularından geçerken izin alma koşulunun eklenmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığı'' yönündeki açıklamasını hatırlatarak, görüşlerini sorması üzerine, Rum tarafında son anda yapılan bir yasayla ilgili bazı şikayetlerin olduğunu söyledi.

  İsviçre'de yapılan görüşmelerde, kıta sahanlığı ve denizle ilgili konuların Türkiye ile Yunanistan arasında, gelecek 6 ay içinde belirlenmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Serdar Denktaş, ''Buna rağmen 'biz yaptık oldu' yöntemiyle Rum tarafından girişimler var. Zaten son Güvenlik Konseyi kararının da referandumdan önce aldırılması girişimi de benzer bir girişimdi'' dedi.

  Bu aşamada bunlara çok fazla girmenin bir anlamı olmadığını belirten Serdar Denktaş, planın dışında hareket edildiğini ve Rum tarafının plan yokmuş gibi hareket ettiğini söyledi. Serdar Denktaş, referandum sonuçları alındıktan sonra, hükümet olarak, Cumhurbaşkanı, Türkiye hükümeti ve Genelkurmay Başkanlığı ile bir sonraki adımın ne olacağını kararlaştırmaları ve o adımı atmaları gerektiğini kaydetti.

  Serdar Denktaş, partisinden iki milletvekilinin disiplin kuruluna sevk edildiği anımsatılarak, iki milletvekilinin partiden ihraç edilmesiyle hükümetin toplam milletvekili sayısının 24'e düşeceği, bunun koalisyonu etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, ''Demokrasilerde çarenin tükenmeyeceğini'' söyledi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı