"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Rüzgarın oğlu ve kızının spor hayatları bitti

Buraların efsane iki ismi Kostas Kenderis ile Katerina Thanu’nun 2004 yılında doping kontrolünden kaçmak için müthiş bir senaryoya imza attıkları ortaya çıktı. İki ünlü sporcunun başı büyük dertte

Atina 6. Sulh Ceza Mahkemesi tıkabasa doluydu geçen salı günü. 12 Ağustos 2004 günü bir trafik kazası için karar verecekti. Kazada ölen ya da ağır yaralanan yoktu ama yine de medyanın ışıkları mahkeme salonuna yönelmişti.
Sanık sandalyelerinde iki atlet, bir antrenör, yedi doktor ve iki şahit oturuyordu. Mahkeme bilmem kaçıncı celseden sonra tecilli olarak iki atleti 31’er ay, antrenörü 33 ay, yedi doktoru 6’şar ay, iki şahidi de 15’er ay hapis cezasına çarptırdı.
Suçları, ‘Düzmece kaza tezgahlamak’... Mahkeme kararına göre, iki atletin yolda motosikletten düştükleri yalandı. Hastanede doktorların verdikleri raporlar yalandı. “Kazayı gördüm” diye şahitlik edenlerin söyledikleri yalandı.
13 Ağustos 2004’te Atina Olimpiyat Oyunları’nın açılışı yapıldı. Bir gün önce, 12 Ağustos gecesi tüm Yunanistan altın madalya için büyük umutlar bağladığı atlet Kostas Kenderis ile Katerina Thanu’nun trafik kazası geçirdikleri haberiyle sarsıldı.
Gece vakti motosikletle bilinmeyen bir yöne giderken düşmüş ve yaralanmışlardı. O karışıklıkta, “Yahu ertesi gün Olimpiyat Oyunları başlayacak, iki sporcunun gece vakti orada ne işi var?” diye düşünen çıkmadı.
Bu diyar insanlarının gönüllerinde taht kurmuştu ikisi de. ‘Rüzgarın oğlu’ lakaplı atlet Kostas Kenderis 2000 yılındaki Sidney Olimpiyatları’nda ve bir yıl sonra Kanada’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda 200 metrede altın madalyalar kazanmıştı. Öylesine seviliyor ve takdir ediliyordu ki, Atina Olimpiyat Oyunları’nın meşalesiyle Olimpiyat Stadı’na girmek ona layık görülmüştü. 100 metrede yarışan Katerina Thanu ise Sidney’den gümüş, 2002 yılında Almanya’da yapılan Avrupa Şampiyonası’ndan da altın madalyayla dönmüştü. İkisi de gençlerin idolü idi o zamanlar.
Ne tesadüftür ki, kazanın olduğu gece Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Kenderis ile Thanu’nun doping kontrolünden geçmek için kaldıkları Olimpiyat Köyü’nde bulunamadıklarını, cep telefonlarının kapalı olduğunu ve tüm çabalara rağmen kendilerine ulaşılamadığını açıkladı.
Olimpiyat Komitesi’nin açıklaması bir gün içinde ikinci büyük şoktu bu diyar insanları için.

İFADELER ÇELİŞKİLİYDİ

Hemen soruşturma başladı. İki atlet, “Yolda yağ vardı, motosiklet kaydık düştük” dedi ama ‘kaza yerinde’ yağ mağ izine rastlanmadı. Kazayı gördüklerini söyleyen iki şahidin ifadeleri de çelişkiliydi. Biri “Ha orada düştü” diğeri “Ha şurada” dedi. Doktorlar da tıbbi bilgileriyle değil hastane müdürünün talimatıyla hareket etmişlerdi. Müdüre gelince, o da birilerinin kendisine telefonla verdiği bir emre itaat etmişti. Dahası da ortaya çıktı soruşturmada... Atina’daki Olimpiyat Oyunları öncesi Kenderis üç, Thanu da iki kez doping kontrolü için gelen yetkilileri atlatmıştı.
Besbelli dopingli Kenderis ile Thanu, Olimpiyat Köyü’ndeki odalarında dinlenirken, hocaları Hristos Çekos kendilerini arayıp, “Çabuk kaçın doping kontrolüne geliyorlar” diye uyarınca motosiklete binip sırra kadem basmışlardı. Ancak bir senaryo gerekti. Onları hem doping testinden kurtaran hem de hiçbir yerde bulunamamalarını mazeretlendirecek bir senaryo...
İşte motor kaydı, işte yaralandılar, işte ondan yerlerinde değillerdi...
Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin iki sporcuyu oyunlardan men etmesi an meselesiydi. Kimilerine göre varılan uzlaşma sonucu kendileri Olimpiyat Oyunları’ndan çekildiler.
Yunan halkı idollerinin o kadar da masum olmadığına inanmaya başladı. 200 metre finali yapılırken Atina’da 20 bin kişi “Kenderis, Kenderis” diye tezahürat yaptı ama bunun arkasında biraz da “Sporcuların hepsi dopingli kabak niye bizim başımıza patladı? Bu haksızlık. Bu Amerikalıların işi” sitemi vardı.
Uluslararası Atletizm Federasyonu’ndan da cevap geldi sonra. “Doping yapmadık” diyen Kenderis de Thanu da 2007 sonrası pistlere döndüler ama dikiş tutturamadılar. Sporcu olarak hayatları bitti.
Adliye binasında çıkarken ne biri ne de öteki tek kelime konuşmadı. Sadece avukatları “Beş ton kokainle yakalanan uyuşturucu tüccarları için hafifletici sebepleri göz önünde bulunduruluyor. Kenderis ile Thanu bu ülkeye hiçbir şey mi vermedi?” dediler.
Karara itiraz edildi tabii.
İkinci perde bir üst mahkemede oynanacak.

X