Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Rüzgarın Kızı' prensesler gibi karşılandı

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre engellide şampiyon olan Nevin Yanıt, memleketi Mersin'de muhteşem bir törenle karşılandı.

Mustafa ERCAN / MERSİN, DHA
SON GÜNCELLEME

Üstü açık bir otobüse binen Nevin Yanıt ve beraberindeki Burcu Ayhan ve Tuğçe Şahutoğlu ile birlikte önce şehir içinde tur attı, ardından valiliği ziyaret etti.

Milli sporcular için Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde karşılama gerçekleştirildi. Buradaki karşılamaya sporcuların ailelerini yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

MİLLİ ATLETLERE MERSİN'DE TÖRENLİ KARŞILAMA / FOTO GALERİ

Mersin'e 2'nci kez altın madalya getirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Yanıt, "Mersin'e altın madalya ile dönmek çok güzel bir duygu. Çok mutluyum, emeklerimin karşılığını aldım. 2010 yılında adıma bir atletizm sahası yapılmıştı. Tabi ki bunun yükü benim için oldukça fazlaydı. Ben bu adı korumaya çalıştım. Çok iyi bir şekilde de koruduğumu düşünüyorum. Önemli olan bundan sonra neler yapabileceğim, bu adı nerelere getirebileceğim. 2'nci altın madalyayı almak dünyada birkaç kişiye nasip olur. Ben de bunu başaranlardan biriyim. Şimdi önemli olan olimpiyatlarda bir şeyler yapabilmem. Olimpiyatlarda da en büyük hedefim ilk 8 atletin arasına girebilmektir. Ondan sonra da madalya mücadelesini vereceğim" dedi.

Hazırlanan üstü açık otobüse binen Atlet Nevin Yanıt ve beraberindeki Burcu Ayhan, Tuğçe Şahutoğlu ve antrenörleri şehir turu yaptı. Silifke Caddesi'nde başlayan tur, Hastane, Zeytinli Bahçe, İstiklal Caddeleri gezildikten sonra İsmet İnönü Bulvarı'na Mersin Valiliği'ne geçildi. Valiliğe gelindiğinde sporcular Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 2013 Akdeniz Oyunları Koordinatörü Taha Aksoy, Gençlik ve Spor İl Müdürü İ. İlhami Koç tarafından konfetilerle karşılandı. Sporcuların boynuna çiçek takıldı. Vali Güzeloğlu, sporcularla günün anısına fotoğraf çektirdikten sonra makama geçildi.

Makamda sporcuları kabul eden Vali Güzeloğlu, Türk sporunun altın kızlarına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadığını ifade ederek, "Nevin'i 2 yıl sonra bugün yine Avrupa Şampiyonu olarak karşılıyorum. Nevin'in elde ettiği ve istikrarlı başarısı ile yeniden adını dünya atletizm tarihine perçinlediği için çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte bu başarısının olimpiyatlarda da devam etmesini diliyorum. Olimpiyatlarda sonra en önemli spor organizasyonu olan 24 Akdeniz ülkesi üyesi sporcularının katılacağı Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağız. Bu nedenle de kentimizde en yeni spor tesisleri yapılıyor. Atletizmden futbola, voleyboldan yüzmeye, tenise kadar bütün branşlarda Mersin, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı spor merkezlerinden biri olacaktır. Mersin'in gençleri bu tesislerden yeni şampiyonluklar elde edecektir. Ülkemizde ve kentimizde haklı gururların yaşatılmasını çok önemsiyorum" diye konuştu.

Ardından söz alan Nevin Yanıt ise şampiyonaya giderken çevresindekilere ünvanını korumaya gideceğini söylediğini hatırlatarak, "Şampiyonaya gitmeden kendime inanıyor ve güveniyordum. Ünvanımı 2'nci defa koruduğum için çok mutluyum. 2'nci defa altın madalya almak kimseye nasip, kısmet olmaz. Ben çok çalıştım, emeğimin karşılığını aldım. Önemli olan buydu benim için. Bu başarını altında çok büyük bir emek yatıyor" şeklinde konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Vali Güzeloğlu, Nevit Yanıt, Burcu Ayhan, Tuğçe Şahutoğlu, antrenör Cüneyt Yüksel ve Muzaffer Tolun'a birer teşekkür plaketi verdi.

Mersinli milli sporcular, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ertan'ı ziyaret etti

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erol Ertan, Avrupa Atletizm Şampiyonası'na katılan Nevin Yanıt, Tuğçe Şahutoğlu ve Burcu Ayhan'ı makamında kabul etti.

Ertan, ziyaretteki konuşmasında, sporculara Türkiye'ye ve Mersin'e yaşattıkları mutluluk için teşekkür etti.

Elde ettikleri başarılarla Türkiye'nin adını dünyaya duyururken, Mersin'in adını da Türkiye'ye duyurduklarını ifade eden Ertan, “Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır. Elimizden geldiğince, imkanlarımız dahilinde sizlere destek olmak isteriz” dedi.

Mersin'in spor alanında önemli başarılara imza attığı bir dönemden geçildiğini vurgulayan Ertan, şunları kaydetti:

“Her branşta elde edilen bu başarılar, biz yöneticileri mutlu etmektedir. Zaten en önemli spor organizasyonlarından birisi olan 2013 Akdeniz Oyunları'nın kentimizde yapılacak olması da, Mersin'e çok şey kazandıracaktır. Yapımı devam eden spor tesisleri, yeni rekortmenlerin yetişmesine zemin hazırlayacaktır. Bu noktada sizler de genç sporcularımıza yol göstermelisiniz.”

Genç sporcular ise, Türkiye'ye bu başarıları kazandırmış olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ve bundan sonraki hedeflerinin yeni başarılara imza atmak olduğunu belirttiler.

Konuşmaların ardından Erol Ertan, sporculara ve antrenörlerine birer plaket takdim etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler