Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Rüzgara göre yangın ayarlaması

RÜZGAR raporları yayınlanıyor. Rüzgar hangi saatte, hangi hızda esecek, bunu gösteren raporlar. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün internette yayınlanan normal rüzgar raporları.

O raporlardan hareketle:

Orman yangınları rüzgar hızının arttığı saatlerde başlıyor, yangın rüzgarın artacağı saate denk düşüyor. Çünkü, rüzgar yangını körüklüyor.

Bu tesadüf değil. Sık sık rastlanan dikkatsizlik ya da ihmalden değil. O ihmal ve dikkatsizlik de var, ama burada kasıt olduğu ortada.

Rüzgar kesilmişse, hava durgunsa, orman yangını çıkmıyor. Ama, rapora göre, rüzgarın saatteki hızı 40-50 metreyi bulacaksa, yangın çıkıyor.

HAPİSTE TEK KİŞİ YOK

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe dün bilgiyi verdikten sonra, yangındaki kastın yargı yönünü aktarıyor:

"İçim yanıyor, bu yıl yangından sonra göz altına alınan bir kaç kişi oldu, sonra tutuksuz yargılanmak üzere, bırakıldı. Yangına sebep olduğu için, hapis yatan tek kişi yok."

Oysa ormanlar, yasalar, hatta Anayasa güvencesi altında. Ne gam, burası Türkiye.

Rüzgar hızı dışında, dikkatsizlik nedeniyle, orman yangınları özellikle hafta sonları çıkıyor. Pepe’ye göre, "cumartesi, pazar dört katına çıkıyor". Piknik, otları temizlemek, anız yakmak gibi nedenlerle.

Burada yine bizim insanımızın tipik profili görülüyor. Anız yakmak isteyen köylü, işe kendi tarlasından değil, beş, altı tarla öteden başlıyor. Bu da, orman yangınına ortam hazırlıyor.

Ama, asıl kasıt var. Pepe’ye göre, kötü niyetli kişiler.

3500 HEKTAR

Bu yıl yanan ormanı miktarı 3 bin 500 hektarı buluyor. Bakan Pepe, dünkü sohbetimizde şu açıklamayı yapıyor:

"Üç-dört gün önce, Amerika’da 300 bin hektar orman yandı. Başka örnekler var. İspanya’da 26 milyon, bizde 22 milyon hektar orman var. Geçen yıl İspanya’da 165 bin, bizde 7 bin 200 hektar orman yandı. Bizdekinin beşte biri kadar ormana sahip Portekiz’de 175 bin hektar yandı. Bizde, 2003’te yılda 14 bin hektar yanarken, şimdi bu 5 bin 200’e düştü".

Her yangın haklı olarak hepimizi ayağa kaldırıyor. Bununla birlikte, diğer ülkelerle karşılaştırma, yüreğimize elbette su serpmiyor.

KİM YAKIYOR

Buradaki soru şu.

Madem ki, yangın rüzgarın hızlı eseceği saatlere denk geliyor, o zaman yangını kim çıkartıyor? Bakan Pepe’nin tanımıyla, kötü niyetli kişiler kimler?

1- Yangın sonrasında, o bölgenin imara açılma rüyasını gören rantçılar.

2- Ormanı tarla olarak kullanma rüyasına yatanlar.

3- Bazı yasa dışı örgütler.

O rüyalar boşuna. Anayasal kural var. Yanan orman yerine, yenisinin yetiştirilmesi için derhal hazırlık başlıyor.

İnsanın içinden geçiyor, yangında suçu yargı yoluyla tespit edilen bir kişi, ibret-i alem için, hak ettiği cezayı alsa, toplum derin bir oh çekecek.

İlginç ülkelerle petrol arama

İRAN
’la yapılan sürpriz enerji anlaşması sonrasında, dün Enerji Bakanı Hilmi Güler’le konuşuyorum.

Çok ilginç bir bilgi veriyor Güler:

"Petrol arama çalışmaları için de, bazı ülkelerle görüşmelerimiz var. Örneğin, Kazakistan, Azerbaycan, Kolombiya, Ekvator ve Myanmar ile."

Kazakistan ile Azerbaycan’ı anlamak tamam ya diğerleri? Bu ülkeler petrol arama konusunda son derece gelişmiş teknolojilere sahip. Türkiye şimdi onlarla işbirliği yapıyor.

Önümüzdeki günlerde "şurada petrol bulundu" açıklamalarına hazır olun.
X