« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüzgar yelkencilere zor anlar yaşattı

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlenen ve finali yapılan Amiral Turgut Reis Optimist ve Laser Yarı Yıl Kupası Yelken Yarışmaları'nda sporcular rakiplerinden çok, şiddetli rüzgarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Yaşar ANTER, / BODRUM(Muğla), DHA
SON GÜNCELLEME

Yelkenleri parçalanan birçok sporcu Yunanistan'ın İstanköy (Kos) adasına doğru sürüklenirken zaman zaman kuru yük gemilerinin parkura yaklaşması heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu.

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Turgutreis Beldesi Alihoca Burnu'nda düzenlenen, 16 il ve 45 kulüpten 222 sporcunun katıldığı Amiral Turgutreis Optimist-Laser Yarıyıl Kupası yarışlarının final günü sporcular rakiplerinden çok, zaman zaman hızı saatte 40 kilometreyi aşan rüzgarla mücadele etmek zorunda kaldı. Ali Hoca Burnu ve Yunanistan'a ait İstanköy Adası (Kos) arasında fırtına nedeniyle yelkenleri yırtılıp direkleri kırılan sporcular zor anlar yaşadı. Rüzgar ve dev dalgaların etkisiyle açık denize sürüklenip geri dönemeyen yelkencilerin yardımına hakemlerle antrenörler koştu. Laser ile opimist sınıfı tekneler ve içerisindeki sporcular zodyak bota iple bağlanarak çekilip karaya kadar getirildi.

Yarışmaların uluslararası sulara çok yakın mesafede yapılması nedeniyle Güllük ve Yunanistan'a ait Leros adasındaki limanlardan İsrail'e giden kuru yük gemileri yarışma parkuruna çok yakından geçince heyecanlı anlar yaşandı. Bölgede görev yapan 11 No'lu Sahil Güvenlik botu kuru yük gemilerine uyarı yapmak zorunda kaldı.

Nisan ayında İtalya'da yapılacak Garda Meeting Uluslararası Optimist Yarışmaları'nda Türk Milli takımını temsil edecek 7 sporcuyu seçme niteliği taşıyan yarışmaların son gününde genel klasmanda Era Bodrum Yelken Kulübü'nden Recep Karabıyık 1'inciliğini sürdürürken, Körfez Yarımca Yelken Kulübü'nden Ömer Işık 2'inci Turgutreis Belediyesi Yelken Kulübü'nden Onur Cemil Mandalinci de 3'üncü olarak son gün yarışmalarına başladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz