İZMİR HABERLERİ

Rüzgar ve Balıkçı kitap projesi miniklerle tanıtıldı

DHA
21.04.2016 - 15:28Son Güncelleme : 21.04.2016 - 15:29
DHA

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir Kalkınma Ajansı ve Siemens Türkiye Rüzgar Enerjisi Bölümü'nün katkılarıyla hazırlanan 'Rüzgar ve Balıkçı' adlı kitap projesinin tanıtımı miniklerin de bulunduğu etkinlikle yapıldı. Rüzgar enerjiyle ilgili çocuklarda farkındalık yaratmak için başlatılan proje kapsamında, İzmir'deki ilköğretim 3'üncü sınıf öğrencilerine 50 bin 500 kitap dağıtılacak.

İzmir Kız Lisesi'nde düzenlenen etkinliğe, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Sena Gürsoy, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı CEO'su Hüseyin Gelis, ajans ve firma yetkilileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. İlköğretim öğrencilerinin sahnede kitabın bir bölümünü okumasının ardından konuşan Gürsoy, temiz enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisini çocuklara daha iyi öğretmek ve farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. Hazırlanan 'Rüzgar ve Balıkçı' kitabıyla rüzgarın öyküsü ve rüzgardan nasıl elektrik elde edildiğini çocuklara anlatmayı amaçladıklarını belirten Gürsoy, "İzmir'in tüm ilçelerindeki okulların kütüphaneleri ve 3'üncü sınıf öğrencilerine 50 bin 500 kitap dağıtılacak. İzmir, Türkiye'de inşa halindeki her 4 rüzgar enerjisi santralinden birine ev sahipliği yapıyor. Bu proje İzmir'de başladı ama tüm Türkiye'ye yaygınlaşacağına inancımız sonsuz" diye konuştu. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı CEO'su Hüseyin Gelis, "Türkiye'de üniversite ve liselerde projelerimiz var, firma olarak uzun yıllardan beri eğitimle işbirliği içindeyiz. İlkokula giden çocuklara ne yapıyoruz diye düşünürken bu proje hayat buldu. Dünyada belli konularda değişiklik yapmak istiyorsak en küçüklerden başlamamız gerekiyor. Bu kitap aynı zamanda çevrenin ne kadar önemli olduğuna, çevreye dikkat etmemiz gerektiğine ve bu konuda neler yapmamız gerektiğine de vurgu yapıyor" dedi. Konuşmaların ardından kitapla ilgili hazırlanan animasyon gösterimi yapıldı.

MİNİKLERDEN TERLETEN SORULAR

Programın son bölümünde, çocukların rüzgar enerjiyle ilgili merak ettikleri, firma yetkilisi Hakan Yıldırım tarafından cevaplandırıldı. Bazı minikler, türbinlerin kuşlara ve karıncalara zarar verip vermediğini sorarken, bazıları ise rüzgarın elektriğe nasıl dönüştüğünü yönünde sorular yöneltti. Miniklerin soruları karşısında terlediğini kaydeden Yıldırım, türbinlerin canlılara zarar vermemesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi, türbinlerin çalışma sistemleri hakkında bilgi verdi.

Tufan HAMARAT / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Rüzgar ve Balıkçı kitap projesi miniklerle tanıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2016 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rüzgar ve Balıkçı kitap projesi miniklerle tanıtıldı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  02 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:34
  • Öğle
   13:22
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı