ANKARA HABERLERİ

Rüzgar santrali çağrısı

Hürriyet Haber
19.06.2008 - 00:00Son Güncelleme :

AVRUPA Birliği’ne girme aşamasında enerji üretiminin önem kazandığını ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu veren firmalara büyük iş düştüğünü söyleyen EN-ÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Yetişen, "Türkiye’deki enerji üretimi sıkıntısı rüzgar santralleriyle çözülmeli" dedi.

Hürriyet Haber

Türkiye’deki enerji sıkıntısının rüzgar santrallerinin teşvik edilerek aşılabileceğini belirten Yetişen şöyle konuştu:

"Son dönemde Türkiye’de enerji üretim sıkıntısı var. Rüzgar santralleri tüm dünyada özellikle Türkiye’de teşvik edilen bir alan. Yatırımcılar maliyetlerinden ötürü yatırım yapmaktan kaçınsalar da temiz enerji elde edildiği için faydalı bir yol. Çevreye katkısı olan havadaki kötü emisyonu temizleyip, temiz emisyona çeviren bir yatırım. Türkiye’de Çeşme en iyi rüzgarı alan yerlerden biri Orada büyük yatırımlar var. Ankara’da rüzgar iyi olmasa da civar kentler olan Kırşehir ve Konya’da iyi rüzgar alıyor. Temiz enerji için yatırımcıların rüzgar santrallerine yönelmesinin faydalı olacağını düşünüyorum."

Çevreyi koruyoruz

Ankaralı bir firma olarak yıl içinde 100’den fazla firmaya danışmanlık yaparak ÇED raporu verdiklerini belirten Yetişen çalışmalarını şöyle anlattı:

"Barajlardan, termik santrallere; hastanelerden büyük otellere kadar her yatırımda ÇED raporu alınması lazım. Küçük de olsa büyük de olsa bir yatırımcı bu raporu almadan hiç bir adım atamaz. Geçmiş yıllarda yapılan ihmallerin sıkıntılarını halen ülke olarak yaşıyouz. Neyse ki son yıllarda Çevre ve Orman Bakanlığı olsun, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü olsun çok hassas çalışıyor. Biz ve bizim gibi firmalar da doğru raporlarla çevrenin korunmasına katkı sağlıyoruz. Yapılacak yatırımın Türkiye adına yaratabileceği tehlikeyi minimize ediyoruz. Her projenin kendine göre tehlikeleri var. Projesine göre bazısının arıtma sistemini, bazısının filtresini, bazısının da doğal hayatı koruyup korumadığını inceliyoruz. Projelerin çevreyi koruması için gerekli raporu hazırlıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Rüzgar santrali çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:29
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı