« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüzgar ailesi

Bora Kozanoğlu, Dünya ve Olimpiyat şampiyonluğunu kazanacağına söylerken ailesiyle birlikte Kelebek'in sorularını yanıtladı.

Röportaj: Sinem Vural
SON GÜNCELLEME

Son altın yılın Türkiye Windsurf Şampiyonu Bora Kozanoğlu, Alaçatı'nda düzenlenen PWA Dünya Slalom Windsurf Şampiyonası'nda eli sakatlanmasına rağmen 70 sporcu arasında 18. olarak dünya klasmanında zirve yürüyüşünü emin adımlarla sürdürüyor. Sörf tahtası üzerinde 18 yılı geride bırakan Kozanoğlu, Dünya ve Olimpiyat şampiyonluğunu kazanacağına inancını tam olduğunu söylerken ailesiyle birlikte Kelebek'in sorularını yanıtladı.

- Windsurf denilince Türkiye'de aklan gelen isimlerin başında yer alıyorsunuz...

Bora Kozanoğlu: Rüzgar, dalgalar ve sörf board'larıyla tanışalı 18 yıl oldu. İlk hocam babam Celal Kozanoğlu’dur. Annem Sinem Kozanoğlu da hiçbir zaman desteğini esirgemedi benden. Windsrf, bireysel bir spor dalı olmasına karşın biz ailecek bir takım gibi çalıştık. Yurtiçi ve dışında sayısız yarış, yüzü aşkın madalya, altı Türkiye Şampiyonluğu, uluslararası alanda dereceler... Tüm bu başarıları bu ekip çalışmasına borçluyum. Ailem, aynı zamanda benim finansörüm, moral hocam, psikologum kısacası her şeyim. Kendimi bu açıdan çok şanslı hissediyorum. 10 yıl daha dalgalar ve rüzgarla yarışacağım. Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olana kadar mücadelem sürecek. Kozanoğlu Ailesi olarak Alaçatı ve Çeşme'nin sörfle anılmasında payımızın olduğunu düşünüyorum.

- Sporcu kimliğiniz yanı sıra bir de eğitmen olarak da sörf sporunun içindesiniz değil mi?

B. Kozanoğlu: Sörf eğitimi vermek benim için büyük bir keyif. 65 yaşındaki bir kişiye 10 günde sörfün tüm inceliklerini öğretebilirim. Önemli olan bedenin esnek olmasıdır. Altı yılda 5-6 bin kişiye ders verdim. Bunlardan 20'ye yakını ciddi anlamda yarışçı oldu. Alaçatı Windsurf Okulu'nun yeniden Alaçatı'nda açılmasına işadamı Engin

Rüzgar ailesi
Kalafatoğlu büyük destek verdi. Bu sporun tanıtımına destek veren herkese teşekkür ederim. Sponsorum Soyak gibi büyük şirketlerin daha da artması en büyük dileğim. Bugüne kadar ders verdiğim kişiler arasında Ebru Şallı, Harun Tan, Kamer Genç, Erol Derviş, Sinem Güven, Pınar Altuğ, Duygu Ulaş, Esin Moralıoğlu gibi ünlü isimler de yer alıyor.

- Windsurf’un Türkiye’deki sıkıntıları nedir?

B. Kozanoğlu: Federasyonumuz dahi yok. Yelken Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteriyoruz. O da sadece olimpik branşı destekliyor. İleride belki federasyon başkanı dahi olabilirim. Bu spora kendi adamış biri olarak sorunları iyi biliyorum. Her geçen gün sörf sporuna gönül verenlerin sayısı artıyor. Sörfün yayılması, daha fazla yarışın yapılması ve ülkemizin bu spor dalında uluslararası alanda temsil edilmesini gerekiyor.

Peki, mühendislik mi, sörf mü? Hangisi önce geliyor?

B. Kozanoğlu: Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum ama benim tek işim sörf. Yarışmak ve öğrenci yetiştirmek. Mühendislik yapmayı hiç düşünmedim. Benim için 365 gün 24 saatin anlamı yarış, antrenman, rüzgar, board ve denizdir. Kendimi başka bir meslekte hayal bile etmek istemiyorum. Sörf benim için özgürlüktür.

Koray'ın başarının sırrı disiplin

- Celal Bey, Bora Kozanoğlu çocukken de yetenekli miydi?

Celal Kozanoğlu: Bora yetenekli bir çocuk. Neye elini attıysa başardı. 11 yaşında sörfe başladı. O gün bugündür sörfçü. 1989 yılında sörfle ilgili imkanlar çok kısıtlıydı. Ne sörf için gerekli olan malzemeler vardı ne de hoca... Bora'ya yurtdışından özel olarak getirdiğimiz dergilerden okuduğumuz tekniklerle tecrübe kazandırdık. Çok emek harcadık. Bora'nın bence en büyük şansı hep kendinden büyüklerle yarışmasıdır. Hırslı bir yapısı olduğu için kendinden yaşça büyüklerle yarışa yarışa bugünlere geldi.

- Sinem Hanım oğlunuzla gurur duymalısınız...

Sinem Kozanoğlu: Oğlumla gurur duyuyorum. Türkiye'nin adını dünyanın her yerinde başarıyla temsil ediyor. Ayrıca çok mütevazıdır. İlk kez yarıştığı günle dünya şampiyonasında yarıştığı gün arasında kişilik olarak her hangi bir değişiklik, şımarıklık yoktur. Uykusuna, antrenmanlarına, beslenmesine özenle dikkat ederim. Koray'ın başarının sırrı disiplindir.


Bunları da Beğenebilirsiniz