Rüzgârda MİT sürprizi

Burcu TANER / DHA
25.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

İZMİR, Çeşme’de toplam tutarı 1.2 milyar lirayı bulunan 460 megavatlık 11 rüzgar enerjisi santrali projesi sahibi yatırımcıların, bir kez daha bürokratik engelleri aşması gerekiyor.

Yatırımcılar, 2005’te ilk olarak, Türkiye Elektrik İletişim A.Ş.’nin (TEİAŞ) yapacağı iletim hattı için adım atılmasını bekledi. Daha sonra da bu hattın yapımını üstlenen yatırımcılar, 2010’da, Genelkurmay Başkanlığı’ndan izin almaları gerektiğini öğrendiler. Çeşme Belediyesi’ne iletilen yazıda kurulacak trafo ve aktarma merkezleri ile santrallerin yaydığı frekansların bölgedeki radar ve dinleme faaliyetlerine etkisinin araştırılması istendi ve araştırmanın TÜBİTAK tarafından yapılacağı kaydedildi.

Genelkurmay ‘Tamam’ dedi

Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘uygundur’ raporu, firmalara ulaşınca sevinen yatırımcılar, bu kez de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) gelen “MİT için de inceleme yapılması gerekiyor” bilgisine takıldı. BGenelkurmay’ın resmi raporlarını vermek için MİT’in raporlarını da beklemek isteyen EPDK’ya tepki gösteren yatırımcılar, durumu ’işkence’ olarak tanımlıyorlar.

Huzursuz yatırım

ABK Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, bazı projelerin Genelkurmay’dan raporlarının geldiğini belirterek, “Şimdi de MİT görüşü çıktı. Rüzgar akıyor, Türk bakıyor. Bu bize sürpriz oldu. Yatırıma huzursuz devam ediyoruz. Çünkü iletim hattı için TEİAŞ’a ödeme yapmak gibi yükümlülüklerimiz var” dedi. CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu da “Genelkurmay araştırma yapmışsa ikinci araştırmaya gerek yok” dedi.

 

 

 

 

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı