Rüzgâra kredi

Hürriyet Haber
20.09.2013 - 01:17 | Son Güncelleme:

Türkiye İş Bankası, 5 rüzgar santralının finansmanı için Enda Enerjiye 97 milyon dolarlık kredi sağladı. İzmir’de kurulması planlanan 68.6 megavat gücündeki santrallardan yıllık 197 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek.

TÜRKİYE İş Bankası, Enda Enerji Holding AŞ tarafından İzmir’de kurulacak 5 rüzgar enerjisi santralinin (Alaçatı RES, Germiyan RES, Urla RES, Mordoğan RES, Yaylaköy RES) finansmanı için 96 milyon dolar tutarında kaynak sağladı. İlk 2.5 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere, toplam 12 yıl vade yapısıyla kullandırılacak krediye ilişkin sözleşmeler, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce ile Enda Enerji Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve RES Projeleri İcra Kurulu Başkanı Enis Özsaruhan tarafından imzalandı. 2015 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınması planlanan santrallerin, toplamda 68.6 megavat (MW) seviyesine ulaşan kurulu güç kapasiteleri ile yıllık 197 milyon kilovatsaat (kwh) elektrik üretimi gerçekleştireceği belirtildi.

ENERJİYE BÜYÜK KAYNAK

Suat İnce, “Enerji projelerinin finansmanı kapsamında toplam 6 milyar doların üzerinde kaynak tahsis eden İş Bankası’nın, Türkiye’nin ihtiyaçları paralelinde doğru yapılandırılmış, fizibilitesi yeterli ve özellikle çevresel konularda tüm önlemleri alınmış enerji projelerine finansman desteğini önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz” dedi. İki kamu bankasının çok büyük ölçekte kredi batağı vermesine karşın bu büyüklükte bir kredi vermelerine ilişkin sorulan soruya da İnce, şu yanıtı verdi:

ŞEMSİYEYİ HERKESE TUTMALIYIZ

“Kredi riski her zaman işin içinde vardır. Önemli olan doğru kararı vermek. Öngörülemeyen gelişmelerden dolayı kredi batabilir. Eğer söz konusu krediler batağa dönerse bankalar ve ülke açısından üzülürüm. Biz çok eski bir kurumuz ve işini iyi yaptığını düşündüğümüz firmalarla çalışmaya devam edeceğiz Bugün KOBİ diye gördüğünüz firmalar yarının kurumsal firmaları olabilir. Biz de bunun farkında olarak şemsiyeyi herkese tutmaya çalışıyoruz. Biz ne olursa olsun işimizi iyi yapmaya devam edeceğiz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı