‘Rüzgâr’, restoran mönüsüne giriyor

Hürriyet Haber
14.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’un önde gelen restoranlarından Sunset, önümüzdeki günlerde mönüsüne “rüzgar enerjisi” de koyacak.

Sunset Restoran’ın sahibi Barış Tansever, 1 Mayıs’tan itibaren elektriği Polat Enerji’den almaya başladıklarını belirterek, “Polat Enerji, rüzgardan elektrik üretiyor. Biz de Sunset olarak ‘temiz enerji’ kullanmayı uygun gördük. Müşterimizin karşısına da böyle çıkacağız. ABD’de Starbucks’ın yaptığı gibi biz de mönümüze, ‘Restoranımızda rüzgar enerjisi, yani temiz enerji kullanılıyor’ ibaresini koyacağız” dedi.
Serbest tüketici oldu
Elektrik enerjisi piyasasında 31 Ocak 2010’dan itibaren “serbest tüketici” sınırının yıllık 100 bin kilovatsaate düşürüldüğünü anımsatan Barış Tansever, şunları söyledi: “Bizim Sunset olarak yıllık elektrik tüketimimiz 300 bin kilovatsaat dolayında. Yani, ‘serbest elektrik tüketicisi’ hakkını elde etmiş durumdaydık. Bu hakkımızı kullanarak, biraz da kamuoyu ve hükümetin dikkatini ‘temiz enerji’ye çevirmek için Polat Enerji’nin müşterisi olmaya karar verdik.”
Tansever, “Polat Enerji’nin müşterisi olmak, elektrik faturanızda nasıl bir değişiklik yapacak?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Kömür ya da doğalgazla elektrik üreten şirketler, ‘serbest tüketici’ konumundaki şirketlere ‘Elektriği bizden alın, yüzde 30 daha düşük fatura ödeyin’ teklifleri götürüyor. Biz de onlardan birinden elektrik alabilirdik. Onun yerine rüzgar enerjisini tercih ettik. İndirim oranımız yüzde 15’te kaldı. Yani, eski faturamıza göre yüzde 15 avantajlı olacağız. Kömür veya doğalgaz çevrim santrallarından elektrik almaya göre ise yüzde 15 kaybımız söz konusu.”
7.5 Euro cent
Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Aybar Eriş, ilk serbest müşterilerinin Sunset Restoran olduğunu ifade ederek, uyguladıkları fiyatı şöyle anlattı: “Rüzgardan 350 milyon kilovatsaat elektrik üretiyoruz. 2011’de rakam 1 milyar kilovatsaate çıkacak. Elektriği piyasada TEDAŞ’a 5.5 Euro centten veriyoruz. Sunset’e 7.5 Euro centten satacağız. Yani, 15 kuruş olacak. Sunset, elektriği TEDAŞ’tan 21.5 kuruşa alıyordu. Diğer yükleriyle fiyat 25-26 kuruşu buluyor. Sunset’in elektriği bizim üzerimizden masraflarıyla 15-20 kuruş kalacak.”

Gerekirse aradaki farkı TEDAŞ’a Polat ödeyecek

POLAT Enerji Genel Müdürü Zeki Aybar Eriş, rüzgar enerjisinde yıllık ortalama kapasite kullanımının yüzde 35 olduğuna dikkat çekerek, şunları dile getirdi: “Gün olur santrallarımız yüzde 100 elektrik üretir, gün olur tümüyle durabilir. Serbest müşteri sayımız arttığında, o zaman bizim için, ‘Ürettiğin elektrik yetmemiş’ konusu da gündeme gelebilecek. Bu durumda müşteriye, ‘Üretemediğim elektriğin farkını TEDAŞ’a senin yerine ben ödeyeceğim’ demek durumundayım. İşte bu durum,  serbest müşteri edinmemizi engelliyor. Hükümet ‘temiz enerji’yi teşvik etmek için, buna çözüm üretmeli. ‘Temiz’, yani yenilenebilir enerji, konvansiyonelle bir tutulmamalı. Örneğin, aradaki farkı ödemek gibi bir zorunluluk ortadan kalkmalı.”

Gelibolu’nun ‘rüzgâr’ı Sunset’e nasıl ulaşıyor

ZEKİ Aybar Eriş, Gelibolu ve Manisa’da rüzgar santrallarının faaliyette olduğunu, Soma’ya kurdukları Türkiye’nin en büyüğü olacak santralın ise önümüzdeki dönemde faaliyete geçeceğini belirterek, Sunset’e satılan elektriğin nasıl ayrıştığını şöyle anlattı:
Sunset, elektriğini TEDAŞ’ın hattından alacak. TEDAŞ, Sunset’in elektrik tüketimini günlük olarak izleyecek. Fatura kesme günü geldiğinde, Sunset, “Biz, Polat’ın müşterisiyiz” diyecek.
TEDAŞ, bizi anlık, saatlik izliyor. Sunset’in günlük kullandığı elektrikle, bizim o günlerdeki üretimimize bakacak. Üretimimiz Sunset’in kullandığını karşılıyorsa, biz aramızda hesaplaşacağız. 350 milyon kilovatsaat içinde 300 bin kilovatsaat çok küçük kaldığı için karşılamama durumu olmayacak.Sunset, faturayı bize ödeyecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı