"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Rüyam gelecekten haber veriyor mu

RUMUZ: BIYIK

Pazartesi akşamı nişanlımla "Ya hiç çocuğumuz olmazsa?" diye konuşmuştuk. O konuşmanın ardından uyudum ve rüyamda, bıyıklarımın çıktığını ve bunca zaman kuaföre gitmeden bu şekilde nasıl gezdiğimi anlayamadığımı gördüm. Sabah geleneksel tabirlere baktığımda, "hamile olmayan bir kadının rüyasında bıyıklı olduğunu görmesi hiçbir zaman çocuğu olmayacağı anlamına gelir" yazıyordu. Körü körüne böyle şeylere inanan biri değilim ama, inanılmaz etkilendim.

YORUM: Kadının doğurganlığı, erkeklerin sakal-bıyığı cinsiyet açısından en belirleyici fiziksel özellikler olarak bilinir. Bu özellikler bir sır olamayacak kadar belirgin olduğu için, çocuk sahibi olamayan kadının kendini yeterince dişi hissedememesi, hatta "Erkeklerden ne farkım var", şeklinde bilinçaltı yanılgılar içerisine girmesi sebebi ile, beynin sembolik haberleşme dili rüyalarla kendini göstererek, kişinin rüyalarında sakal ve bıyık bıraktığını görmesine neden olabiliyor.

Ortaçağdan beri doğurmayan ya da doğuramayan kadının hor görülmesi şeklinde süregelen bakış açısı, geleneksel rüya yorumlarının kendine özgü geleceği yorumlama dilinde de modern yorumda kullandığımız gibi kadını erkeksi gösteren sembol olan bıyık ve sakala anlam yüklemek yolu ile rüyayı gören kişinin ileride doğurma ihtimali olmayacağı şeklinde yorumlanmış. Yani rüyanız birinci paragrafta bahsettiğim psikolojik tetiklemelerle gördüğünüz bir rüya, gelecekten haber veren tek bir sembol dahi içermiyor. Rahat uyuyabilirsiniz. Kaldı ki doğuramayacak bir bayanı düşünelim. Bu konunun 7 milyarlık kendine bakamayan bir dünya nüfusu, bir o kadar kimsesiz ilgi bekleyen çocuk göz önüne alındığında çok büyük bir sorun olduğunu düşünmek biraz bencilce olmaz mı?

Bir hayvana sopayla vuruyordum

RUMUZ: KAPLUMBAĞA

Rüyamda kaplumbağa gördüm, bu kaplumbağayı küçük bir sopa ile vurarak öldürüyordum.

YORUM: Genel olarak rüyada görülen kaplumbağa, kişiliğimizin derinliklerinde bulunan, göstermediğimiz, etkisinde kaldığımız ama kontrolümüzün dışında var olan özelliklerimizi gösterir. Bu açıklamaya dayanarak yorum yaparsak, rüyanızda sopa ile vurarak öldürdüğünüz kaplumbağa, isteminiz dışında var olan duygu ve düşüncelerinizden kurtulmak ve onları yok etmek isteğinizi gösteriyor. Ancak diğer bir yorumda, çevrenizde yavaş hareket eden, yavaş düşünen veya sizi de yavaşlattığına inandığınız kişilerden kurtulma isteğinizi gösteren bir rüyadır gördüğünüz, şeklinde de yorum yapılabilir.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI