« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rüyaların gücü mü, Twitter hilesi mi?

Türkiye-İzlanda maçının skorunu, hangi futbolcunun kaçıncı dakikada gol atacağını rüyasında görerek mücadeleden 7 saat önce sosyal paylaşım sitesinde paylaşan Ayhan Öztürkoğlu, "Rüya görmek bir inanç meselesi, ama en büyük dileğim Trabzonspor’u şampiyon olarak görmek" dedi.

Seyfettin ARAS / İNEGÖL (DHA)
SON GÜNCELLEME

İnegöl'de yaşayan Ayhan Öztürkoğlu, önceki akşam oynanan ve 1-0 Türkiye'nin galibiyetiyle sonuçlanan İzlanda maçından 7 saat önce maçın skorunu, hangi futbolcunun kaçıncı dakikada gol atacağını rüyasında görerek sosyal paylaşım sitesi Twitter'da şu paylaşımda bulundu:

'Rüyamda gördüm. Kanıt olsun diye yazıyorum. Bugünkü Türkiye-İzlanda maçının skoru 1-0. İlk golümüzü Selçuk İnan atıyor, hakem Cenk Tosun'a sarı kart gösterecek. İlk golümüzün dakikası 88, maçta 4 dakika uzatma olacak. İzlanda'da Gudmundsson sarı kart görecek, Hollanda da yenilecek şaşırmayın.'

"RÜYAMDA GÖRDÜĞÜMÜ KANITLAMAK İÇİN SİTEMDE PAYLAŞTIM"
Maçtan sonra uyuyamadığını söyleyen Öztürkoğlu, "Türkiye maçı nedeniyle gece geç saatlere kadar uyuyamadım, devamlı maçı düşündüm. Sanırım bilinçaltıma yerleşmiş rüyamda gördüğümü kanıt olsun diye sosyal paylaşım sitemde takipçilerimle paylaştım" dedi.

"TAKİPÇİ SAYIM BİR ANDA ARTTI"
Paylaşımın ardından ve maç sonucunda 18 olan takipçi sayısının bin 500 olduğunu belirten Ayhan Öztürkoğlu, "Şimdi millet benden maç tahminleri istemeye başladı. Niye iddia oynamadın diyenler oldu. Amacım para veya bahis olsaydı bu rüyayı göremezdim. Bu rüyaları görmek için biraz inanç gerekiyor. Gelecekten haber veren birisi değilim. Böyle bir şey imkansız beni kahin zennedenler lütfen benden gelecekle ilgili bir şey istemesin. Bu olay benim için güzel bir anı olarak kalacaktır" diye konuştu.

Kendisinin fanatik bir Trabzonspor taraftarı olduğunu belirten Ayhan Öztürkoğlu yaptığı dualarla Trabzonspor'un şampiyon olmasını istediğini söyledi.

Rüyaların gücü mü, Twitter hilesi mi
YOKSA BU DA HİLE Mİ
Bu vakanın “rüyanın gücü” mü, “Twitter hilesi” mi olduğu netlik kazanmadı. Son dönemde Twitter benzer “kehanetlerde” hileli şekilde kullanılmıştı.

Uluslararası kamuoyunun gündemine gelen en meşhur vaka, 2013 Aralık ayında Şampiyonlar Ligi İkinci Tur kura çekimi öncesinde yaşandı.

@uefacorruption (UEFA’da yolsuzluk) adlı Twitter hesabı, henüz pek kimse tarafından tanınmadığı 15 Aralık’ta bir dizi tweet gönderdi. Hesap, ertesi gün çekilecek Şampiyonlar Ligi kuralarında hile yapıldığını iddia ediyordu. Buna kanıt olarak ertesi gün çekilecek kuraları yazdı.

Kuralar çekildikten sonra dünya medyası hesabı keşfetti. Gerçekten de esrarengiz Twitter kullanıcısının tweet’lerindeki takımlar eşleşmişti. Chelsea-Galatasaray eşleşmesi dahil hepsi doğruydu.

Kimisi bunu UEFA’da yolsuzluğun kanıtı olarak gördü, kimisi şans dedi… Oysa gerçek farklıydı: Hile.

Esrarengiz kullanıcı kendisini kimsenin takip etmediği 15 Aralık’ta Twitter hesabına tüm eşleşme olasılıklarını ayrı ayrı göndermişti. Kuralar çekilir çekilmez, yanlış “tahminlerinin” hepsini silmişti. Dünya medyası onu, sadece doğru tahminler hesabında kaldıktan sonra keşfetmişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler