Ege Haberleri

EGE

  Rüya gerçekleşiyor

  Hürriyet Haber
  15 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2000 - 00:01

  İzmir'in unutulmaz Belediye Başkanı Behçet Uz'un 50 yıl önceki vasiyeti olan ‘‘Milli Mücadele Anıtı'' için start verildi. İlk harcı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel koyacak.

  İZMİR, Nisan ayı başında tarihi bir olaya imza atacak. Cumhurbaşkanı Demirel, Kültürpark'ın kurucusu Behçet Uz'un vasiyeti olan Yamanlar Dağı'ndaki Kale Tepe'de 22 metrelik ‘‘Milli Mücadele ve Barış Anıtı''nın temelini atacak.

  Yarışmayla seçildi

  VALİLİĞİN 1981'de açtığı yarışma sonucunda 68 eser arasından seçilen Prof. Dr. Ziyaettin Bilgin'in eseri 360 rakımlı tepeye dikilecek. Anıtın yapımına, başta Atatürk Ormanı Koruma ve Milli Mücadele Anıtı Yaptırma Derneği, Valilik ve 18 sivil toplum örgütü destek veriyor.

  Yeni anlam kazandı

  İZMİR'in her noktasından ve Körfez'e Urla'dan girecek gemiler tarafından görülecek Anıtı, gece de sarı ışıkla aydınlatılacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in isteği ile anıtın adına son anda ‘‘Barış'' kelimesi de eklenince anıt daha da büyük anlam kazandı.

  Antik kaleye restorasyon

  BEHÇET Uz'un ‘‘manevi oğlu'' olarak da tanınan Atatürk Ormanı Koruma ve Milli Mücadele Anıtı Yaptırma Derneği Başkanı Sancar Maruflu, büyük vatansever Dr. Behçet Uz ve silah arkadaşlarının idealini gerçekleştirmekten mutlu olduğunu söyledi. Bugüne kadar akıl almaz engelleri aşarak, kuruş kuruş biriktirilen parayla anıta ilk harcın konacağını belirten Maruflu, ‘‘Türkiye'nin en büyük ve mutheşem anıtını yapacağız. Burada İzmir'in belki de ilk yapılarından olan antik kale ile bir yapıyı da restore edip gün ışığına çıkaracağız. Bağışlarla topladığımız parayla anıtın temelini ve betonarme bölümünü bitirebiliriz. Şu anki rakamlarla 700 milyar liraya malolacağını tahmin ediyoruz. Daha sonra Cumhurbaşkanı, Kültür Bakanlığı ve Belediyeler yardım edecek'' dedi.

  Projenin mimarı

  PROJENİN Mimarı Prof. Dr. Ziyaettin Bilgin, anıtın İzmir'in beş yıl önce kurulduğu noktaya dikilmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bilgin, Milli Mücadele ve Barış Anıtı çevresinde İzmir tarihini anlatan müze, anfitiyatro bulunacağını açıkladı. Prof. Dr. Bilgin, ‘‘Anıtta Türkler'in Orta Asya'dan başlayan macerası, Selçuklu, Osmanlı dönemleri, Kurtuluş Savaşı, Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet dönemi kabartmalar, rölyefler ve heykellerle anlatılacak. Anıtın boyu 22 metre olacak. Gece sarı ışıkla aydınlatılacak ve 80 metre boyunda bir ışık sütunu oluşacak. Bu proje benim çocuğum gibi, gerçekleşecek olması nedeniyle çok heyecanlıyım'' dedi.

  Uz’un vasiyeti yerine geliyor

  İZMİR'E Kültürpark'ı kazandıran, Türkiye'nin ilk çevrecisi olarak da bilinen İzmir'in eski belediye başkanlarından Dr. Behçet Uz, bugün gecekondular arasında kalan Bayraklı'daki Atatürk Ormanı'nın da babasıydı. Olaylara uzak görüşlülükle Bayraklı'nın kıraç topraklarını orman alanı ilan eden Uz, Atatürk Ormanı'nın taçlandıracak bir anıt yapılması için de çok çaba harcadı, hatta bu adla bir dernek de kurdu. Ancak Uz'un ömrü vefa etmedi, kendisini sevenler vasiyetini gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı