Dünya Haberleri

  Rusya'ya G.Amerika modeli ‘ekonomik diktatörlük’

  Hürriyet Haber
  05.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kremlin yönetimi siyasette Pinochet'nin Şili'sini, ekonomide de Arjantin'i model olarak benimsemeye karar verdi. Duma'nın başbakanlığını pazartesi günü ikinci kez oylayacağı Çernomırdin ‘Ekonomide sıkı yönetim ilan etmemiz gerek’ dedi.

  Rusya Başbakan vekili Viktor Çernomırdin, ülkenin ekonomik krizden çıkabilmesi için, önümüzdeki yılbaşından itibaren ‘ekonomik diktatörlük’ ilan edileceğini söyledi. Çernomırdin'in sunduğu ekonomik önlemlerin, ‘Güney Amerika modeli’ olduğu belirtiliyor.

  Dün, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde konuşan Çernomırdin, ülkede ekonomik ve siyasi açıdan tam bir kaos yaşandığını belirterek, sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu vurguladı. Ülke ekonomisinin çöküşün eşiğinde olduğuna dikkati çeken başbakan vekili, ‘eğer bu durumdan kurtulmak istiyorsak, ekonomik diktatörlük ilan edip, seferberliğe gitmeliyiz’ dedi. Çernomırdin, piyasalara hakim olan panik havasının da sürdüğünü söyledi ve özetle şu görüşleri öne sürdü:

  ‘Eğer panik durdurulamazsa, Rusya’nın 1980'li yılların sonunda karşılaştığı felaket tekrarlanır. Önümüzde iki seçenek var. Ya hiperenflasyon ve kıyamet, ya da ekonominin tam kontrolü için seferberlik. Ocak ayından itibaren, hükümet ekonomik diktatörlük ilan ederek, özel girişimcilere yeni şartlar öne sürecek. Ekonomide öncelik, temel ihtiyaç maddeleri ve hizmet sektörüne verilecek. Plan yürürlüğe girdiğinde, iflaslar başlayacak.'

  Çernomırdin, uygulayacakları ekonomik önlemlerin can yakacağını ve her kesimden tepki alacaklarını bildiklerini ifade ederken, ‘‘ülkeyi eşiğinde bulunduğu ölümden kurtarabilmek için birşeyler yapmak lazım, bize izin veriniz’’ diye konuştu ve Maliye Bakanı Bori Feodorov ile Arjantin eski maliye bakanı tarafından hazırlanan acil önlem paketinden de birkaç madde açıkladı:

  CAN YAKACAK

  ‘‘Rusya kısıtlı miktarda ruble basacak. Ülkede tüm alkolü içkiler Devlet tekeline alınacak. Yen vergi yasasıyla devlete para vermeyen kurum ve kuruluşlar hemen kapatılacak. Başbakan görevine getirildiğim ilk gün, memur ve emeklilerin maaşları Merke Bankası döviz rezervleri kullanılarak ödenecek...’’

  Çernomırdin'in açıklaması, halkın ‘‘Kremlin yönetim siyasette Pinoche, ekonomide de Ajranti modelini uygulamak istiyor’’ yorumların yol açarken, bu sözler, Moskova'ya bomba gibi düştü ve ülkedeki siyasi gündem iyice kızıştı. Parlamento alt kanadı Duma'daki komünistler, ‘‘Siyasi Anlaşma’’ adı verilen uzlaşma metnini görüşmeyi yine reddettiler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı