Dünya Haberleri

  Rusya'nın Yeltsin dönemi Başbakanı Gaydar öldü

  A.A.
  16.12.2009 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın, 1990'lı yıllarda komünizmden serbest piyasa ekonomisine geçmesinde önemli rolü olduğu belirtilen eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin dönemi başbakanlarından İgor Gaydar 53 yaşında hayatını kaybetti.

  Gaydar'ın yardımcısı Valeriy Natarov, yaptığı açıklamada, Gaydar'ın bu sabah Moskova yakınlarındaki konutunda bir kitap üzerinde çalışırken hayatını kaybettiğini söylemekle yetindi.

  Gaydar, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından uyguladığı "şok tedavi" yöntemleriyle milyonlarca Rus vatandaşının birikimlerinin devalüasyon karşısında erimesine neden olmuş, ülkedeki oligarkların devlete ait varlıkları çok ucuza satın almasını sağlamıştı.

  Rusya'da bir kesim Gaydar'ın uyguladığı şok tedavi sayesinde 1999-2008 yılları arasındaki ekonomik patlamanın altyapısını hazırladığını öne sürerken, önemli bir bölümü de Gaydar'ın komünizmi bir an önce tasfiye amacıyla uyguladığı politikalar yüzünden ülkenin en önemli kurumlarının yok pahasına elden çıkarıldığı, yoksul halkın sefaletle yüz yüze bırakıldığını ifade ediyor.

  Moskova'da 19 Mart 1956 yılında doğan ve 1978 yılında Moskova Devlet Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitiren Gaydar'ın, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e de ekonomik konularda danışmanlık yaptığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı