Dünya Haberleri

  Rusya'nın Sesi: Putin ve Erdoğan ortak dil buldu

  ANKA
  05.08.2009 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti öncesi bir yorum yayımlayan Rusya’nın Sesi, Türk-Rus ilişkilerinde son yıllarda gözlenen gelişmede Putin ve Başbakan Erdoğan’ın oynadığı role dikkat çekerek “ortak bir dil buldular” dedi.

  Rus yayın kuruluşu Rusya’nın Sesi, Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti öncesi yayımladığı yorumunda Türk politik ve diplomatik çevrelerinde ve medyada Rusya başbakanı Viadimir Putin'in Türkiye'ye yapacağı ziyarete büyük dikkat gösterildiğini belirtti.

  Rusya’nın Sesi'nin Türkçe yayınında yer verilen yorumda son yıllarda Rus-Türk ilişkilerinin giderek artan dinamiklikle geliştiği belirtilerek “Güvenle denebilir ki bazı yönlerde ikili işbirliğinde çok sonuçlar elde edildi” ifadesi kullanıldı. Yorumda şöyle devam edildi:

  “Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılının Aralığında Moskova'da ilk kez bir araya geldiler. O zaman iki ülkemiz arasındaki mal mübadelesi 5 milyar dolar düzeyindeydi. İki lider arasında yapılacak yeni görüşmeler öncesinde bugün bu gösterge iki ülkemiz arasındaki ilişkilerin tarihinde rekor düzey olan 35 milyar dolara yaklaştı.”

  Rusya’nın sesi, ikili ilişkilerin son yıllarda gösterdiği gelişmede, Putin ile Erdoğan’ın oynadığı belirleyici role dikkat çekerken de “Türk eksperlerinin kanısınca Rus-Türk ilişkilerindeki gergi gelişmeler Viadimir Putin ile Recep Tayyip Erdoğan'ın. 2002 Aralığında bir araya gelerek ortak dil bulduklarını gösteriyor. Aralarında varılan anlayış birliği ikili ilişkilerin ilerideki gelişmesini birçok bakımdan belirledi” değerlendirmesini de yaptı. Yorumda da şöyle denildi:

  “Rus-Türk ilişkilerinde önemli sonuçlar elde edildi. Fakat iki lider elde edilen sonuçlarla yetinmek niyetinde değildir. Ankara'da yapılacak görüşmeler öncesinde açıklandığına göre onlar Rus-Türk ilişkilerini daha yüksek düzeye yükseltmek için İleride de ortak çabalar harcanması gereğine işaret ettiler.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı