Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'nın Nalçik kentinde Çeçenlerle çatışma: 62 ölü

  NALÇİK (A.A)
  13 Ekim 2005 - 15:32Son Güncelleme : 13 Ekim 2005 - 15:32

  Rusya'ya bağlı Kabardin-Balkar özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te çıkan çatışmada 50 Çeçen terörist ile 12 sivil öldü. Saldırıları Çeçen teröristlerin üstlendiği belirtildi.

  Rusya'nın Kabardin-Balkar özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'te, 150 silahlı militanın çeşitli binalara saldırması sonucu çıkan ve 50 militanın öldürüldüğü çatışmaların devam ettiği bildirildi. Acil durum servisleri, güvenlik güçleriyle militanlar arasında çıkan çatışmalarda 12 vatandaşın da öldüğünü bildirdiler.

  Moskova radyosu da çatışmalarda 20 güvenlik görevlisinin öldüğünü, 40 kişinin yaralandığını duyurdu.
    
  Bölge savcısı Yuri Ketov, silahlı grubun, İçişleri Bakanlığı'na ait binalara ve Federal Güvenlik Servisi binalarına saldırdığını söyledi. Ketov, takviye güçler ve zırhlı araçların kente getirildiğini bildirdi.
    
  İnterfaks'a açıklama yapan askeri bir kaynak da “Çatışmalar her yerde sürüyor. Saldırganlar araçları ele geçirmeye ve kentten çıkmaya çalışıyorlar” dedi.
    
  Olayları anlatan bir vatandaş, patlama sesiyle uyandığını belirterek, kent merkezindeki binaların yandığını gördüğünü söyledi.
    
  Polis, saldırganların 10 gruba ayrılarak hareket ettiklerini ve 5-6 stratejik noktayı hedef aldıklarını bildirdi.
    
  Ajanslar, havalimanını ele geçirme çabalarının ise boşa çıkartıldığını duyurdular.
    
  Bazı kaynaklar saldırganların sayısının 300 olduğunu belirtiyor. İnterfaks'ın haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak da çatışmanın Vahabi mehzebin/images/100/0x0/55ea985ef018fbb8f88a3cdaden bir grubun tutuklanması üzerine çıktığını, yandaşlarının bu kişileri serbet bıraktırmaya çalıştığını belirtti.     
    
  SALDIRIYI BASAYEV'E BAĞLI MİLİTANLARIN ÜSTLENDİĞİ İDDİASI
   
  Nalçik'te, silahlı teröristlerce düzenlenen saldırıyı Çeçenlerin üstlendiği öne sürüldü.
    
  Kavkaz-Center internet sitesinde yayımlanan, Şamil Basayev'e bağlı kişilere ait olduğu belirtilen bir mesajda, saldırının “Kafkas Cephesi” adına üstlendiği belirtildi.
    
  Bu grubun, Çeçen silahlı güçleri içinde yer aldığı ve Kabardin-Balkar'da üstlenen Yarmuk grubunu da kapsadığı kaydedildi.

  PUTİN, NALÇİK'İN ABLUKA ALTINA ALINMASI TALİMATI VERDİ
    
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, silahlı militanlarca saldırı düzenlenen Rusya'ya bağlı Kabardin-Balkar özerk cumhuriyetinin başkenti Nalçik'in ablukaya alınması ve “direniş gösteren tüm silahlı kişilerin tasfiye edilmesi” talimatı verdiği bildirildi.
    
  İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı, bize kentten hiçbir militanın çıkartılmaması ve direniş gösterecek tüm silahlı kişilerin tasfiye edilmesi talimatı verdi” denildi. Açıklamada, Putin'in bu talimatının yerine getirileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı