Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rusya'dan "Türk jeti provoke etti" iddiası

  Hürriyet Planet
  04 Temmuz 2012 - 12:56Son Güncelleme : 04 Temmuz 2012 - 14:50

  Rus yetkililer, Akdeniz’de 22 Haziran’da düşürülen Türk jetinin Suriye hava sahasına girerek, provokasyon yaptığını öne sürdü.

  Interfax haber ajansına konuşan bir Rus kaynak, “Türk uçağının hareketlerinin bir provokasyon olduğuna şüphe yok. Aksi takdirde, bir askeri jetin Suriye hava sahasında iki kısa süreli sorti yapmasını nasıl açıklarsınız” dedi.

  AFP’nin aktardığına göre kimliği açıklanmayan kaynak, “Pilotların bu eylemler için tek bir sebebi olabilir: Suriye hava sistemlerinin hazır olup olmadığını test etmek, nitekim test ettiler de. Amaçları aynı zamanda sahil yönündeki Suriye hava savunma sistemlerinin gücü ve kapasitesi konusunda keşif yapmaktı” dedi.

  Rus kaynak, “Her ne olursa olsun, Türk uçağının mürettebatı Suriye hava savunma birimlerinin ateş açması için çok çabaladı, kelimenin tam anlamıyla bunu istedi” diye konuştu.

  İDDİALARIN KAYNAĞI BELLİ DEĞİL

  İsmi açıklanmayan kaynağın neye dayanarak bu iddialarda bulunduğu ise belli değil. Interfax haberinde, kaynağın, elindeki bilgileri nereden aldığı belirtilmedi.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, uçağı vuran merkezde radar bulunmadığını, bu yüzden düşürülen jetin Türkiye'ye ait olduğunu sonradan öğrendiklerini söylemişti.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Esad'ın açıklamasını yalanlayarak, Türk uçağının Malatya’dan hareket ettiği andan itibaren çevredeki bütün ülkeler tarafından izlenebildiğini belirtmişti.

  Davutoğlu, "Bu gizli değil açık bir misyon ve uçuşun profili en basit hava sahası sistemine sahip olan ülkeler tarafından da izlenebilecek bir uçuş. 'Kimliğini tespit edemedik' demeleri de yanlış, çünkü bizde kimliği tespit ettiklerine dair de kayıtlar var" demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı