Dünya Haberleri

  Rusya'dan savaş tehdidi

  Hürriyet Haber
  11.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Muradov, Türkiye'nin Rumlara teslim edilmek üzere S-300 füzelerini taşıyan Rus gemilerine saldırmasının ‘savaş nedeni’ sayılacağını söyledi. Rusya bu konuda ilk kez ‘savaş’ sözü ediyor.

  KIBRIS'ta tansiyonu doruğa çıkaran füze krizi tehlikeli bir dönemece girdi. Rusya, Türkiye'nin Rumlar'a S-300 füzesi taşıyan Rus gemilerine düzenleyeceği bir saldırıyı savaş nedeni olarak kabul edeceğini açıkladı. Daha önce de Yunanistan, Türkiye'nin füzelere yönelik olası bir saldırısını savaş nedeni (casus belli) sayacağını ilan etmişti.

  Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Georgi Muradov, önceki gece Rum Televizyonu'nda bir programda, Rum Yönetimi ile yaptıkları füze anlaşmasının ancak askersizleştirme konusunda anlaşma sağlanması veya Kıbrıs sorununun çözümünde ilerleme kaydedilmesi durumunda iptal edilebileceğini söyledi.

  Konuşmasında Türkiye'nin Boğazlar'dan geçiş yapan gemilere uyguladığı denetime tepki gösteren Muradov ‘Türkiye S-300’leri taşıyan gemimize saldırırsa bunu savaş nedeni sayarız' dedi. Şimdiye kadar Türkiye'ye yönelik sert açıklamalar yapmakla yetinen Rusya füzeler konusunda ilk kez ‘savaş’ sözcüğünü telaffuz ediyor.

  Rus Büyükelçi, açıklamasında füzelerle ilgili Rum tezlerine de açıkça destek verdi ve S-300'lerin, Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlayacağını, Ada'daki askeri güçlerin çekilmesini kolaylaştıracağını savundu.

  Programa katılan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Kranidiotis ise her devletin olduğu gibi Güney Kıbrıs'ın da savunma hakkına sahip olduğunu söyledi. Kranidiotis, tek alternatifin Kıbrıs'ın askersizleşirilmesi önerisinin kabulü olduğunu ileri sürdü.

  FÜZE KOZU

  Rum Yönetimi, füze kozunu kullanarak Türk askerlerinin Ada'dan çekilmesini sağlamaya çalışırken Türk tarafı bu konunun müzakere bile edilemeyeceğini vurguluyor. Ancak Rum tarafı bu önerisine her geçen gün biraz daha destek sağlıyor. Geçtiğimiz ay Ada'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Miller'in de KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaptığı görüşmede bu öneriyi gündeme getirdiği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklara göre, ABD Türk tarafının bir takvim çerçevesinde Kıbrıs'ta kuvvet indirimine gitmesinin mevcut gerginliği hafifleteceği telkininde bulundu. Rumların silahlanmayı durdurmasıyla bağlantılı olarak ele alınan kuvvet indirimi konusu, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides arasında yapılan zirvede de masaya gelince güvenlikle ilgili görüşmeler kopmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı