Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'dan Rumlara tank Atina'ya Eşekarısı

  Hürriyet Haber
  21 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mart 1998 - 00:01

  Rusya'nın Kıbrıs Rum Kesimi'ne, S-300 füzelerinden sonra 40 adet T-80U tankı, Yunanistan'a da ‘Osa’ yani ‘Eşekarısı’ adı verilen füze sistemleri satacağı açıklandı.

  Rum Parlamentosu 1998 bütçesi oluşturma komisyonunu üyesi milletvekili Antonis Karas, yaptığı açıklamada Rum yönetiminin Rusya'dan yeni tank alımı için bütçeden pay ayırdığını duyurdu. Rum kesimi 1998 yılında silahlanmaya 500 milyon dolar harcayacak.

  Karas'ın açıklaması Rumların füze sistemlerinden sonra kara kuvvetlerini de güçlendirmeye çalıştıklarının kanıtı. Rumlar, 1995 yılında da Rusya'dan 40 adet T-80 tankı almışlardı.

  ATİNA'YA EŞEKARISI

  16-18 Mart tarihleri arasında Atina'da yapılan Rus-Yunan hükümetleraras ‘2005 yılına kadar askeri işbirliği’ komisyon toplantısından sonra dün Moskova'ya dönen Rusya Savunma Bakanlığı Dış İlişkiler Sorumlusu General Leonid İvaşo, görüşmelerin en önemli sonucunun Yunanistan'ın Rusya'dan ‘Osa’ yani ‘Eşek arısı’ adlı uçaksavar füze sistemi alma anlaşması olduğunu açıkladı.

  General İvaşov, Yunanistan'ın 1990'lı yılların başında, Almanya'nın birleşmesi sürecinde Rus yapımı ‘Eşekarısı’ füzelerini denemeye fırsat bulduğunu ve özellikle de alçak irtifada uçan uçaklara karşı son derece etkili bulduklarını açıkladı.

  Rusya ile Yunanistan arasında ‘Eşekarısı’ füze sistemi satışı için yakında anlaşma imzalanacak. Bu konuda General İvaşov ‘Yunanistan sadece Osa (Eşekarısı) uçaksavar sistemi düşünmüyor. S-300 konusu da gündemde. Atina yakında daha güçlü füze sistemleri için ihale açacak. Amerika’nın ‘Patriot’ füzelerine karşı biz de ‘S-300’lerle çıkacağız. Rekabetin adil olması halinde, Yunanistan'a S-300 sistemi de satmayı düşünüyoruz' dedi.

  Yunan Savunma Bakanı Çuhacopulos'un 31 Mart-2 Nisan tarihlerinde Moskova'ya yapacağı ziyarette konunun görüşüleceği bildirildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı