Rusya'dan kaçan sermaye Türkiye'ye gelir

AA
28 Ocak 2015 - 13:55Son Güncelleme : 28 Ocak 2015 - 13:54

Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüş ülkeden sermaye çıkışının rekor seviyeye çıkmasına neden olurken, uluslararası ekonomistlere göre Türkiye kendine güvenli liman arayan sermayenin adresleri arasında yer almaya devam edecek.

Londra merkezli Capital Economics'in Gelişmekte olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti William Jackson konuyu değerlendirdi.

Standard & Poor's'un Rusya'nın kredi notunu düşürmesine piyasaların tepkisinin sınırlı olduğunu dile getiren Jackson, Rusya'dan çıkan sermayenin tam olarak nereye gittiğini bilmenin zor olduğunu ancak, bu sermayenin Türkiye'ye giden kısmının yakın vadede cari açığın finansmanına ve iç talebe destek olacağını vurguladı.

Standard Bank Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Timothy Ash ise S&P'nin, Rusya'nın uluslararası kredi notunu "çöp" seviyesine indirmesinin ülke üzerinde etkilerinin sınırlı olacağını kaydetti.

Ash, "Rusya'dan yatırımların Türkiye'ye hareketlenmesi açısından pozitif bir etki oluşabilir" değerlendirmesini yaptı.

Capital Economics Gelişmekte olan Ekonomiler Başekonomisti Neil Shearing de "Rusya'nın krizden çıkışının 1998 krizinden daha farklı ve yavaş olacağını düşünüyoruz. S&P, Rus ekonomisinin önümüzdeki 5 yıl boyunca ortalama yüzde 0,5 oranında büyümesini bekliyor" diye konuştu.

150 milyar dolar

Rusya Merkez Bankası verilerine göre özel şirketlerden ve bankalardan toplamda çıkan sermaye geçen yıl sonu itibariyle 151,5 milyar dolara kadar ulaştı.

Rusya'dan 2013 yılında toplam sermaye çıkışı 61 milyar dolar seviyesindeydi. Rusya'dan sermaye çıkışı 1998'de yaşanan finansal kriz döneminde bile 133,6 milyar doları görmüştü. Geçen sene ülkeden sermaye çıkışının 151,6 milyar dolara ulaşmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmış oldu.

Öte yandan bu yılın geri kalanında da Rusya'ya yaptırımların devam etmesi bekleniyor. Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları, Rusya'ya Ukrayna'daki ayrılıkçıları kınaması çağrısı yaptı ve ilave yaptırım sinyali verdi.

Dün AB liderlerinin ortak imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Rusya'nın ayrılıkçılara devam eden ve artan desteğinin kanıtını not ediyoruz. Bu durum Rusya'nın sorumluluğunu öne çıkarıyor. Rusya'ya ayrılıkçıların eylemlerini kınaması ve Minsk Anlaşması'nı uygulaması çağrısı yapıyoruz" ifadesine yer verilmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı